more_horiz
Wiadomości

Korea Północna znów straszy zagładą. Wystrzeliła kilkanaście rakiet w kierunku Południa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 12:28
Korea Północna wystrzeliła co najmniej 17 rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu w kierunku jednej z wysp Południa. Mieszkańcy wyspy zostali ewakuowani do schronów, a w całej Korei Południowej wysłano na telefony komórkowe specjalne ostrzeżenia.
Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Południa
Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku PołudniaFoto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Wcześniej informowano 10 rakietach, które poleciały w stronę położonej na Morzu Japońskim wyspy Ulleungdo. Jedna z rakiet przekroczyła granicę morską między Północą a Południem.

Rakiety wystrzelono około 9.00 rano miejscowego czasu. Korea Północna wystrzeliła również około 100 pocisków artyleryjskich w morską strefę buforową oddzielającą granice Korei Północnej i Południowej. Wszystkie pociski wylądowały w Morzu Żółtym oddzielającym Półwysep Koreański od Chin.

Ostrzał jako prowokacja

Sztab sił południowokoreańskich podkreślił, że jeden z pocisków artyleryjskich eksplodował w pobliżu granicy wód terytorialnych Korei Południowej. Władze w Seulu uważają ostrzał za prowokację i zaapelowały do reżimu północnokoreańskiego o natychmiastowe wstrzymanie wszelkich działań militarnych w pobliżu granicy.

Władze Korei Południowej podniosły też poziom zagrożenia i zapowiedziały reakcję na największy ostrzał z Północy od kilku lat. Prezydent zwołał też posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wczoraj Pjongjang zagroził Stanom Zjednoczonym oraz Seulowi "zdecydowaną odpowiedzią" na prowadzone przez Amerykanów i Koreańczyków z Południa wojskowe ćwiczenia.

Posłuchaj
00:39 12024002_1.mp3 Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Południa - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 Czytaj także:

IAR/es/pp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także