more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda na szczycie COP27: Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 10:00
- Mimo wyzwań, które pojawiają się z uwagi na charakter naszego sektora energii i przemysłu, Polska jest przykładem kraju, który podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju i w sposób znaczący zmniejsza emisje, a jednocześnie następuje wzrost jego PKB - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Konferencji COP27.
Prezydent Andrzej Duda na COP27: mimo wyzwań wynikających z charakterystyki naszej energetyki i przemysłu Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju
Prezydent Andrzej Duda na COP27: mimo wyzwań wynikających z charakterystyki naszej energetyki i przemysłu Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwojuFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda mówił w Szarm el-Szejk, że transformacja gospodarek na świecie do bardziej ekologicznych nie może sprawić, że ludzie stracą miejsca pracy lub źródło dochodu. Podkreślał, że widocznym tego przykładem są rosnące w Europie ceny energii. 

- W Polsce i w Unii Europejskiej jesteśmy na drodze do osiągnięcia celów, które są zapisane w konwencji klimatycznej i porozumieniu paryskim. Jednak, aby się to udało, musimy wszyscy zintensyfikować swoje wysiłki i działać odpowiedzialnie na rzecz społecznie zrównoważonej transformacji - stwierdził.

- Transformacja ma służyć człowiekowi, a nie człowiek transformacji. W imieniu milionów moich rodaków mówię Państwu, że nie będą oni pytać nas zimą, ile ambitnych celów klimatycznych zrealizowaliśmy. Zapytają natomiast, dlaczego energia jest tak droga i dlaczego tak dramatycznie spadł im standard życia tłumaczył prezydent.

Posłuchaj
00:44 SPEC COP27 - prezydent Duda apeluje o sprawiedliwą transformację.mp3 Szczyt COP27. Prezydent Duda apeluje o sprawiedliwą transformację. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Prezydent Andrzej Duda: Polska jest przykładem kraju, który podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

- Polska w ciągu ostatnich kilku lat osiągnęła cele emisji redukcji gazów cieplarnianych w 2020 r., aktywnie rozwija odnawialne źródła energii oraz program niskoemisyjnej cywilnej energetyki jądrowej - mówił prezydent.

Posłuchaj
00:29 12034825_1.mp3 Andrzej Duda na COP27: jesteśmy na drodze do osiągnięcia celów, które są zapisane w konwencji klimatycznej i porozumieniu paryskim (IAR) 

Jak zaznaczył Polska promuje elektromobilność, efektywność energetyczną i rozwija nowe technologie. - Mimo wyzwań, które pojawiają się z uwagi na charakter naszego sektora energii i przemysłu, Polska jest przykładem kraju, który podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju i w sposób znaczący zmniejsza emisje, a jednocześnie następuje wzrost jego PKB - tłumaczył Andrzej Duda w Szarm e-Szejk.

 Czytaj także:

pg, ms, IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także