Drugi dzień obrad Sejmu. Wśród głównych punktów ustawa o zawodzie psychologa
Ustawa o zawodzie psychologa, likwidacja PiS-owskich uczelni, nowelizacja kodeksu karnego oraz lokalna polityka mieszkaniowa - na takie tematy debatować będzie Sejm w środę, w drugim dniu posiedzenia.
2025-07-09, 08:54
Sejm debatuje o zawodzie psychologa, likwidacji uczelni PiS i nowelizacji kodeksu karnego
W środę Sejm w drugim dniu posiedzenia zajmie się m.in. rządowym projektem o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów, który przewiduje podniesienie jakości świadczonych usług oraz dopuszczenie do zawodu tylko tych, którzy mają odpowiednie kwalifikacje. Proponowane rozwiązanie ma zapewnić bezpieczeństwo osobom, które korzystają ze świadczeń psychologicznych.
Nowe przepisy są również odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby środowiska psychologów, związane z potrzebą utworzenia samorządu zawodowego - argumentował rząd w końcu maja, gdy przyjmowano ten projekt. Projekt ten ma być omawiany wspólnie z poselskim projektem ustawy o zawodzie psychoterapeuty.
Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika do likwidacji z powodu nieefektywności
Posłowie mają też wysłuchać sprawozdania sejmowej komisji o projekcie likwidującym utworzone pod koniec rządów Zjednoczonej Prawicy - Akademię Kopernikańską i Szkołę Główną Mikołaja Kopernika. "Obie jednostki są nieefektywne - bilans kosztów i korzyści, które związane są z działalnością tych instytucji, jest wyraźnie ujemny" - wskazano w uzasadnieniu projektu.
Posłowie zajmą się również projektem nowelizacji kodeksu postępowania karnego oraz powiązanych ustaw, który zakłada wprowadzenie dwustronnej komunikacji elektronicznej z sądami. Celem zmian jest odciążenie sądownictwa, obniżenie kosztów postępowań oraz przyspieszenie rozpatrywania spraw.
- Polacy boją się wybuchu wojny? Wyniki najnowszego sondażu
- Polacy chcą ponownego przeliczenia głosów? Sondaż nie pozostawia wątpliwości
Sejm zajmie się też projektem zmieniającym przepisy dot. okazania, czyli czynności procesowej, w której świadkowi lub pokrzywdzonemu pokazuje się kilka osób lub ich wizerunki, aby można było ustalić tożsamość np. sprawcy przestępstwa. Propozycja zakłada dołączanie do protokołu zdjęć osób okazywanych. Ponadto posłowie zajmą się pakietem ustaw - odnoszących się do lokalnej polityki mieszkaniowej. Po godz. 21.00 zaplanowano blok głosowań.
Źródła: PAP/sejm.gov.pl/hjzrmb