more_horiz
Wiadomości

To był najcieplejszy październik w historii pomiarów w Europie. Wiemy gdzie było najcieplej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 12:25
Europejskie Centrum Zmian Klimatu Copernicus poinformowało, że tegoroczny październik był na Starym Kontynencie najcieplejszy od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów. Średnia temperatura w ubiegłym miesiącu była o niemal 2 stopnie Celsjusza wyższa od średniej zanotowanej w latach 1991-2020. 
To był najcieplejszy październik w Europie w historii
To był najcieplejszy październik w Europie w historiiFoto: Shutterstock/Olga Liron

Rekordowo wysokie temperatury zanotowano głównie na zachodzie Europy, między innymi w Austrii, Szwajcarii i Francji, jak również w niektórych regionach Włoch i Hiszpanii.

Konsekwencje zmian klimatycznych

Widzimy dziś poważne konsekwencje zmian klimatycznych i w ramach szczytu klimatycznego COP27 potrzebujemy ambitnych działań w tym zakresie, by ustabilizować globalną temperaturę - powiedziała na szczycie ONZ w Szarm al-Szejk wiceszefowa centrum Copernicus Samantha Burgess.

Według europejskiego centrum monitorującego zmiany klimatyczne, tegoroczny październik należał również do najbardziej suchych miesięcy, zarówno w Europie, jak i w wielu krajach na całym świecie. Jedynie w kilku regionach Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i w części krajów Europy Wschodniej opady zanotowane w ubiegłym miesiącu były większe niż wieloletnia średnia.

Dane klimatyczne zostały opublikowane w trakcie trwania szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie. Ma on zakończyć się wypracowaniem nowego porozumienia klimatycznego. Chodzi przede wszystkim o zobowiązania dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kraje rozwijające się mają nadzieję, że uda się też ustalić mechanizm "reparacji klimatycznych - odszkodowań, które miałyby być im wypłacane przez kraje rozwinięte. Do dzisiejszego dnia w szczycie uczestniczy prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej:

nj/pp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także