Rekordowo wysokie temperatury zanotowano głównie na zachodzie Europy, między innymi w Austrii, Szwajcarii i Francji, jak również w niektórych regionach Włoch i Hiszpanii.
Konsekwencje zmian klimatycznych
- Widzimy dziś poważne konsekwencje zmian klimatycznych i w ramach szczytu klimatycznego COP27 potrzebujemy ambitnych działań w tym zakresie, by ustabilizować globalną temperaturę - powiedziała na szczycie ONZ w Szarm al-Szejk wiceszefowa centrum Copernicus Samantha Burgess.
Według europejskiego centrum monitorującego zmiany klimatyczne, tegoroczny październik należał również do najbardziej suchych miesięcy, zarówno w Europie, jak i w wielu krajach na całym świecie. Jedynie w kilku regionach Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i w części krajów Europy Wschodniej opady zanotowane w ubiegłym miesiącu były większe niż wieloletnia średnia.
Dane klimatyczne zostały opublikowane w trakcie trwania szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie. Ma on zakończyć się wypracowaniem nowego porozumienia klimatycznego. Chodzi przede wszystkim o zobowiązania dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kraje rozwijające się mają nadzieję, że uda się też ustalić mechanizm "reparacji klimatycznych - odszkodowań, które miałyby być im wypłacane przez kraje rozwinięte. Do dzisiejszego dnia w szczycie uczestniczy prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej:
nj/pp