Wybory parlamentarne w USA nadal nierozstrzygnięte. Republikanie z minimalną przewagą

2022-11-09, 19:07

Wybory parlamentarne w USA nadal nierozstrzygnięte. Republikanie z minimalną przewagą
Wybory parlamentarne w USA nadal nierozstrzygnięte.Foto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Wybory parlamentarne w Stanach Zjednoczonych nadal nierozstrzygnięte. W walce o Senat Republikanie prowadzą 49 do 48. W trzech stanach na razie trudno wskazać zwycięzcę. W wyborach do Izby Reprezentantów Republikanie są na drodze do uzyskania niewielkiej większości.

W obecnym Senacie Demokraci i Republikanie mają po 50 mandatów. Według wstępnych wyników Republikanom udało się obronić mandaty ze stanów Ohio, Wisconsin i Karolina Północna. Stracili jednak Pensylwanię, gdzie demokrata John Fetterman pokonał Republikanina Mehmeta Oza. W Arizonie prowadzi Demokrata Mark Kelly, a w Nevadzie wygrywa Republikanin Mark Laxalt. W obu stanach policzono jednak mniej niż trzy czwarte głosów.

W Georgii Demokratę Raphaela Warnocka i Republikanina Hershella Walkera dzieli zaledwie pół procent głosów. Obaj mają jednak niewielkie szanse na przekroczenie 50 procent, co oznacza, że obu kandydatów prawdopodobnie czeka dogrywka na początku grudnia. W wyborach do 435-osobowej Izby Reprezentantów Republikanie mają na razie 202 miejsca i są na prowadzeniu w kolejnych dwudziestu stanach. Liczenie głosów trwa.

Komentatorzy podkreślają, że wbrew przewidywaniom w wyborach do Kongresu nie doszło tak zwanego czerwonego tsunami, czyli wyraźnego zwycięstwa partii republikańskiej. Mimo to Republikanie mają nadal większą od Demokratów szansę przejęcia Izby Reprezentantów.

Posłuchaj

Wybory parlamentarne w Stanach Zjednoczonych nadal nierozstrzygnięte (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Wybory zostały profesjonalnie przeprowadzone


- Amerykanie po raz kolejny zademonstrowali swoje przywiązanie do demokratycznych wyborów w zaciętej kampanii - powiedziała podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie szwedzka polityk Margareta Cederfelt, koordynatorka zespołu obserwatorów Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Cederfelt została powołana do tej roli przez sprawującego przewodnictwo w organizacji polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.

Zarówno ona, jak i inni obserwatorzy podkreślali profesjonalny sposób, w jaki zostało przeprowadzone głosowanie i współpracę władz lokalnych z obserwatorami.

Wskazywali też jednak na niepokojącą ich zdaniem atmosferę i otoczenie, w których były przeprowadzone. Cederfelt powiedziała, że zespół otrzymał szereg doniesień o pogróżkach kierowanych wobec urzędników wyborczych w związku z niepotwierdzonymi oskarżeniami o fałszerstwa. Wskazała też na "intensywne podziały" polityczne oraz tzw. gerrymandering, czyli zmienianie granic okręgów wyborczych na korzyść partii rządzącej w danym stanie.

Czytaj więcej:

nj, IAR/PAP/kor

Polecane

Wróć do strony głównej