more_horiz
Wiadomości

Wyzwolenie Chersonia. Szef NATO: nie możemy popełnić błędu i lekceważyć Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 14:59
Rosja wciąż jest niebezpieczna mimo decyzji o wycofaniu wojsk z Chersonia - ocenił sekretarz generalny NATO podczas wizyty w Holandii. Jens Stoltenberg chwalił męstwo ukraińskich żołnierzy i podkreślał znaczenie dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Mieszkańcy Chersonia witają ukraińskich żołnierzy
Mieszkańcy Chersonia witają ukraińskich żołnierzyFoto: EPA/IVAN ANTYPENKO

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślał, że Rosja wciąż kontroluje duże tereny Ukrainy, dysponuje znaczącymi możliwościami i dużą liczbą wojsk. - Nie możemy popełnić błędu i lekceważyć Rosji - mówił Jens Stoltenberg.

Trudna zima

Dodał, że najbliższe tygodnie będą trudne dla Ukrainy. - Cel Putina to pogrążyć Ukrainę w chłodzie i ciemnościach tej zimy - podkreślał. Dlatego - jak mówił sekretarz generalny NATO - sojusznicy powinni nadal wspierać wojskowo Ukrainę.

Decyzja Ukrainy

Komentując doniesienia o naciskach na Kijów w sprawie rozmów z Moskwą Jens Stoltenberg powiedział, że do Ukrainy należy decyzja czy i na jakich warunkach rozpocząć ewentualne rozmowy z Rosją.

- Decyzja o tym, jakie warunki są akceptowalne, leży po stronie Ukrainy. Nasza rola to wspierać Ukraińców - powiedział Jens Stoltenberg w Hadze na konferencji prasowej z członkami holenderskiego rządu.

Odbić wszystkie tereny

- Ukraina jest gotowa do pokoju, ale dla całej Ukrainy, na terytorium całego naszego państwa – ogłosił w poniedziałek w Chersoniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że wojska ukraińskie będą wyzwalały kolejne miejscowości na Ukrainie zdobyte wcześniej przez Rosjan.

- Krok za krokiem idziemy ku wszystkim czasowo okupowanym terenom naszego kraju. Oczywiście, to jest trudne, to długa i ciężka droga – mówił Zełenski, cytowany przez swoje służby prasowe.

W wyniku skutecznej ukraińskiej kontrofensywy wojska rosyjskie ogłosiły w środę wycofanie na lewy brzeg Dniepru. Pierwsi ukraińscy żołnierze weszli do miasta - stolicy obwodu w piątek 11 listopada.

Posłuchaj
00:44 spece.mp3 Jens Stoltenberg: Rosja wciąż jest niebezpieczna. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

. 

IAR/fc/jb

Zobacz także

Zobacz także