more_horiz
Wiadomości

Szef dyplomacji Litwy: zabezpieczając wschodnią flankę, NATO powinno w pierwszej kolejności wzmacniać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 17:12
- Polska powinna mieć pierwszeństwo przy wzmacnianiu wschodniej flanki NATO - oświadczył w wywiadzie dla telewizji CNN szef dyplomacji Litwy Gabrielius Landsbergis, odnoszą się do incydentu, gdy we wtorek na polską miejscowość przy granicy z Ukrainą spadła rakieta, zabijając dwie osoby.
Szef MSZ: Polska powinna jako pierwsza otrzymać więcej zdolności obronnych
Szef MSZ: Polska powinna jako pierwsza otrzymać więcej zdolności obronnychFoto: PAP/MARTIN DIVISEK

- Myślę, że Polska powinna jako pierwsza otrzymać więcej zdolności, by lepiej chronić swoją granicę - powiedział Landsbergis w wywiadzie, który w piątek cytują litewskie media. Minister dodał, że "wzmocnienie obrony po stronie NATO, to konieczność, coś, o co apelowaliśmy dla całej wschodniej flanki Sojuszu od szczytu w Madrycie", który się odbył na początku tego roku.

"Sojusz musi być gotowy"

Lendsbergis wskazuje, że wybuch pocisku po stronie polskiej pokazuje, że "ataki Moskwy na terytorium Ukrainy są coraz bardziej ryzykowne". - Nieuniknione jest, że znów będziemy świadkami podobnych incydentów, dlatego też Sojusz musi być gotowy na to – zaznaczył szef litewskiego MSZ.

Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa na Litwie, Landsbergis powiedział, że "obecnie nie ma bezpośrednich zagrożeń militarnych". Jednak, jak podkreślił, Litwa przygotowuje się "na nieprzewidziane scenariusze", ponieważ takich wypadków, do jakiego doszło w Polsce, może być więcej, również sprowokowanych ze strony Białorusi, z którą Litwa graniczy.

Zobacz także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także