more_horiz
Wiadomości

Fizyczne ataki i donosicielstwo. Represje w Rosji przybierają na sile

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 11:36
W Rosji nasilają się represje wobec przeciwników inwazji na Ukrainę. Osoby sprzeciwiające się agresywnej polityce Władimira Putina są publicznie oskarżane o zdradę interesów państwa i faszyzm. O szczegółach korespondent IAR Maciej Jastrzębski.
Represje w Rosji przybierają na sile
Represje w Rosji przybierają na sileFoto: AFP/East News

W Rosji nasilają się represje wobec przeciwników inwazji na Ukrainę. Osoby sprzeciwiające się agresywnej polityce Władimira Putina są publicznie oskarżane o zdradę interesów państwa i faszyzm.

Obrońcy praw człowieka alarmują, że coraz częściej odnotowywane są przypadki donosicielstwa, a także fizycznych ataków na uczestników antywojennych akcji.

Represje w Rosji. Liczne zatrzymania i przemoc

W Borowskie przechodnie obrzucili śniegiem i obelgami 84-letniego artystę, który namalował antywojenne graffiti. W Permie policja zatrzymała mężczyznę, który wyszedł na ulicę z plakatem "Nie wojnie". Podobny los spotkał działaczy antywojennych z Rostowa nad Donem, Petersburga, Nowosybirska, Irkucka, Moskwy i kilkudziesięciu innych miast Rosji.

W internecie publikowane są też krótkie relacje wideo przedstawiające zatrzymanie rekrutów, którzy odmawiają wyjazdu na front. W ocenie obrońców praw człowieka, wszystkie tego typu działania mają na celu zastraszenie rosyjskiego społeczeństwa i zmuszenie Rosjan do bezwzględnego posłuszeństwa.

Ich konsekwencją jest wzrost w przestrzeni publicznej agresji wobec osób otwarcie potępiających politykę Władimira Putina.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:43 12058516_1.mp3 Rosja: wzrost represji wobec przeciwników wojny - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także