more_horiz
Wiadomości

Zełenski podał przerażające dane. Tyle rakiet wystrzeliła Rosja od początku inwazji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 20:34
Rosja użyła przeciwko Ukrainie ponad 4700 rakiet w ciągu 270 dni pełnoskalowej wojny - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia w Tunezji. - Trzeba to zatrzymać - zaapelował.
Rosja wystrzeliła w Ukrainę ponad 4700 rakiet w ciągu 270 dni wojny
Rosja wystrzeliła w Ukrainę ponad 4700 rakiet w ciągu 270 dni wojnyFoto: shutterstock/kibri_ho

- Setki naszych miast są po prostu spalone. Zginęły tysiące ludzi. Setki tysięcy siłą deportowano do Rosji. Miliony wyjechały z Ukrainy, ratując się przed wojną - powiedział Wołodymyr Zełenski na odbywającym się w Tunezji szczycie narodów francuskojęzycznych. - Trzeba to zatrzymać. Musimy zatrzymać rosyjską agresję. Przywrócenie pokoju jest możliwe! - zaapelował.

Prezydent odniósł się też do wtorkowego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę, w czasie którego Rosjanie wystrzelili blisko 100 rakiet. - Dla Ukrainy ten wtorek to niemal sto ataków rakietowych. 100 różnych rakiet przeciwko naszym miastom, budynkom mieszkalnym, przedsiębiorstwom, przeciwko elektrociepłowniom. Wiecie, co to za atak? To ponad 20 milionów ludzi bez światła - podkreślił. - Odłączone zostały reaktory dwóch naszych elektrowni atomowych - wskazał Wołodymyr Zełenski.

Zełenski apeluje o pokój

Prezydent Ukrainy przypomniał też, jaka jest ukraińska "formuła pokoju". - Bezpieczeństwo radiologiczne i jądrowe, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, wypełnienie statutu ONZ i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i porządku światowego, wyprowadzenie rosyjskich wojsk i przerwanie działań zbrojnych. Przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie ekobójstwu, niedopuszczenie do eskalacji i utrwalenie zakończenia wojny - wymienił.

- Pokój na Ukrainie to pokój także dla was - dodał, wskazując, że rosyjska agresja zagraża stabilności całego świata, m.in. bezpieczeństwu jądrowemu, żywnościowemu, energetycznemu.

Czytaj także:

ng//PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także