Stoltenberg: wydawanie 2 proc. PKB na obronność powinno stanowić minimum
- Putin sądził że pokona Ukrainę w kilka dni, 9 miesięcy później Rosja wciąż mierzy się z wielkimi trudnościami - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zaapelował też o utrzymanie zadeklarowanego poziomu wydatków na cele zbrojeniowe. - 2 proc. PBK powinno stanowić minimum - przekonywał.
2022-11-21, 11:46
W swoim wystąpieniu podczas Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg, skomentował przebieg rosyjskiej wojny na Ukrainie. Podkreślił, że "Putin sądził że pokona Ukrainę w kilka dni, 9 miesięcy później Rosja wciąż mierzy się z wielkimi trudnościami".
Szef NATO podkreślił, że mimo sukcesów Ukrainy w walce z rosyjską agresją, wciąż należy uważnie zwracać uwagę na ruchy Rosji, która "jest gotowa ponosić znaczne straty i dalej zadawać cierpienie". Jednocześnie kraje Sojuszu muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby konflikt na Ukrainie nie wydostał się poza jej granice - zaznaczył Stoltenberg.
Apel o gotowość podtrzymania wsparcia
Stoltenberg wezwał sojuszników, by byli gotowi do długotrwałego wspierania Ukrainy. Podkreślał, że choć Rosja ponosi na Ukrainie porażkę za porażką, to nadal dysponuje znaczącymi zdolnościami wojennymi i dużą liczbą żołnierzy.
»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
REKLAMA
- Musimy być przygotowani do długotrwałego wspierania Ukrainy. Tak, wiem, że to wsparcie kosztuje. W naszych krajach wiele osób zmaga się z kryzysem kosztów życia, rosną rachunki za energię i żywność. To dla wielu ciężkie czasy. Ale cena, jaką my w NATO płacimy, jest mierzona pieniędzmi, podczas gdy Ukraińcy płacą cenę mierzoną krwią - podkreślił.
Jens Stoltenberg zaznaczył, że zwycięstwo Rosji będzie oznaczało, że Zachód zapłaci jeszcze wyższą cenę.
Posłuchaj
Jens Stoltenberg: w razie zwycięstwa Rosji, reżimy autorytarne na całym świecie dowiedzą się wtedy, że mogą dostać to, czego chcą za pomocą brutalnej siły. To będzie miało bezpośrednie konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. To uczyni świat bardziej niebezpiecznym a nas bardziej bezbronnymi. Dlatego nie możemy pozwolić, by prezydent Putin wygrał n 0:19
Dodaj do playlisty
Apele o rozważne polityki surowcowe i obronne
Jens Stoltenberg zachęcał sojuszników do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, szczególnie w obliczu nasilonych ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Przestrzegł też przed zależnością od innych reżimów autorytarnych, w tym kontekście wskazał na Chiny. Wskazał, że "Rosja traktuje paliwo jako broń". Jenst Stoltenberg przestrzegł też przez stworzeniem "nowych zależności" Zachodu od dostaw surowców, "przede wszystkim z Chin".
Zaapelował też o utrzymanie zadeklarowanego poziomu wydatków na cele zbrojeniowe. Jak mówił, że "kraje Sojuszu zwiększyły swoje łączne wydatki na obronnośc o 350 miliardów dolarów w porównaniu z 2014 rokiem". - Wydawanie 2 proc. PKB na ten cel powinno stanowić minimum - przestrzegł.
REKLAMA
Czytaj także:
- Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 r. przeznaczymy 97 mld zł"
- Jak wydatki na obronność wpłyną na stawki VAT? Wiceminister Soboń tłumaczy planowane zmiany
- Dodatkowe wyrzutnie systemu Patriot w Polsce. Szef MON przyjął ofertę Niemiec
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA