more_horiz
Wiadomości

Zełenski: wszyscy potrzebujemy ochrony przed sabotażem Rosji w obiektach nuklearnych

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:10
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do krajów członkowskich NATO o zagwarantowanie ochrony ukraińskich obiektów nuklearnych przed sabotażem ze strony Rosji i wskazał, że wszystkie kraje potrzebują tej ochrony.
Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów. Na zdjęciu: widok elektrowni od strony Nikopola, 28 października br.
Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów. Na zdjęciu: widok elektrowni od strony Nikopola, 28 października br.Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

- Wszystkie kraje są zainteresowane tym, by nie doszło w naszych obiektach nuklearnych do niebezpiecznych incydentów. Wszyscy potrzebujemy, by zagwarantowane zostało zabezpieczenie przed rosyjskim sabotażem w obiektach nuklearnych - powiedział Zełenski w wystąpieniu wideo podczas sesji obradującego w Madrycie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Oddziały rosyjskie ostrzeliwały w weekend Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy. Ukraiński koncern Enerhodar podał, że Rosjanie celowali w infrastrukturę, która jest konieczna do włączenia 5. i 6. bloku energetycznego oraz przywrócenia produkcji energii na potrzeby Ukrainy.

"Mieliśmy szczęście, że nie doszło do potencjalnie poważnego incydentu"

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi po tych ostrzałach ponownie zaapelował w niedzielę o pilne uzgodnienie i wdrożenie strefy bezpieczeństwa wokół zaporoskiej elektrowni.

Posłuchaj
00:50 Relacja Karola Darmorosa z Madrytu (IAR) Szef NATO o konieczności długotrwałego wsparcia dla Ukrainy. Relacja Karola Darmorosa z Madrytu (IAR)

- Ten, kto ostrzelał elektrownię (...) narażał życie wielu ludzi. Mieliśmy szczęście, że nie doszło do potencjalnie poważnego incydentu jądrowego. Następnym razem możemy nie mieć szczęścia - oświadczył Grossi. 

Czytaj także:

***

Zobacz: wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak

PAP/IAR/in./

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zobacz także

Zobacz także