more_horiz
Wiadomości

Przełom ws. Finlandii i Szwecji w NATO. Premier Morawiecki przekonał Orbana

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 16:18
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że węgierski parlament wkrótce ratyfikuje akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Szef polskiego rządu rozmawiał o tym w czasie szczytu Grupy Wyszehradzkiej z premierem Węgier Wiktorem Orbanem.
Premierzy: Polski Mateusz Morawiecki (P), Czech Petr Fiala (2L), Węgier Viktor Orban (L) oraz Słowacji Eduard Heger
Premierzy: Polski Mateusz Morawiecki (P), Czech Petr Fiala (2L), Węgier Viktor Orban (L) oraz Słowacji Eduard HegerFoto: PAP/Leszek Szymański

Podczas wystąpienia w Koszycach szef rządu podkreślił, że rozszerzenie NATO zwiększy bezpieczeństwo wszystkich państw Sojuszu.

- Uzyskaliśmy, uzyskałem, taką obietnicę, że na 1. sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku, a więc za niewiele ponad miesiąc, ta ratyfikacja nastąpi. Jest więc konkretna data, jest zobowiązanie po stronie Węgier i bardzo za to dziękuję. Dziękuję za tę otwartość. Jako członkowie NATO odpowiadamy za osłonę całej wschodniej flanki i cieszę się, że doszliśmy tutaj do porozumienia - podkreślił Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:23 12065506_1 (1).mp3 Słowacja: Premier o pozytywnej decyzji Węgier ws. przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO (IAR)

 

Do tej pory Węgry - poza Turcją - były ostatnim krajem, który nie ratyfikował akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. "Suwerenne państwa muszą chronić swoje granice zewnętrzne" - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Szczyt V4

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w słowackich Koszycach. Polskę reprezentuje szef rządu Mateusz Morawiecki. Wraz z premierami Czech, Węgier i Słowacji politycy omówili bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym związane z wojną na Ukrainie oraz kryzysem energetycznym.

To pierwszy szczyt premierów organizowany przez Słowację, która od lipca sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Ostatnio szefowie rządów spotkali się w formacie V4 w marcu w Londynie wraz z ówczesnym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.


IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także