more_horiz
Wiadomości

Maksymalna cena gazu. Anna Moskwa: Niemcy blokują to rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 18:02
W czwartek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów ds. energii państw Unii Europejskiej, dotyczące limitu cenowego na gaz. Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Anna Moskwa mówiła o efektach dyskusji. Propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie polska minister klimatu nazwała "żartem". Podkreśliła także, że "to Niemcy blokują wprowadzenie ceny maksymalnej gazu w UE".
Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu unijnych ministrów dw. klimatu
Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu unijnych ministrów dw. klimatuFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Szefowa resortu klimatu podczas konferencji w Brukseli podkreśliła, że spotkanie, w którym uczestniczyła, miało się skończyć przyjęciem maksymalnej ceny na gaz w UE. Tak się jednak nie stało.

Propozycja KE ws. maksymalnej ceny gazu. "To żart"

- Ten dokument, który otrzymaliśmy, nie był dokumentem, który pozowała na głębszą dyskusję. Ta cena tam zaproponowana w wysokości 275 euro jako cena maksymalna, czy mechanizm, to nie jest absolutnie to, czego rynek, czego przedsiębiorcy w Polsce, czego odbiorcy indywidualni, czego Europa oczekuje. Uznaliśmy ten dokument za rodzaj żartu, który dopiero ma nas do prawdziwej dyskusji, prawdziwej pracy nakłonić - powiedziała szefowa MKiŚ.

Anna Moskwa poinformowała, że przyjęty kompromis zakłada, że dwa zaproponowane przez Komisję dokumenty - jeden dotyczący platformy zakupowej, a drugi ws. ułatwień dla inwestycji w odnawialne źródła energii - miałyby być głosowane po zakończeniu dyskusji na temat cen maksymalnych gazu w grudniu.

Anna Moskwa: Niemcy blokują przyjęcie maksymalnej ceny gazu

Anna Moskwa podkreśliła, że nie ma żadnej wątpliwości, iż to Niemcy blokują wprowadzenie ceny maksymalnej gazu w UE. - Mają "na pokładzie" Holandię, częściowo ten głos wspiera Dania - dodała.

Wskazała, że ta grupa jest w mniejszości. - Dzisiaj wszyscy deklarowali, również Niemcy, że do 13 grudnia będą nad tym dokumentem konstruktywnie pracować i są gotowi taki dokument opracować. Oczywiście w to wierzymy, niemniej dla pewności weźmiemy sprawy po raz kolejny w swoje ręce - powiedziała szefowa MKiŚ.

- Ten dokument już jest. Jakiś czas temu w grupie państw wiodących opracowaliśmy ten dokument, wystarczy wpisać te rozwiązania do tego dokumentu i go przyjąć 13 grudnia. (...) Ten deadline się przesuwa, dzisiaj tym deadline'em jest 13 grudnia - oznajmiła Moskwa.

Wsparcie dla Ukrainy

Poinformowała też, że spotkanie rozpoczęło się od apelu strony ukraińskiej o wsparcie odbudowy infrastruktury, zwłaszcza energetycznej.

- To wsparcie jest udzielane, szczególnie przez Polskę. (...) Nowym pomysłem jest stworzenie dodatkowego hubu, nie tylko dla Europy, ale dla całego de facto świata energetycznego. W Polsce byśmy zbierali pomoc energetyczną, agregowali ją. My już tę rolę de facto pełnimy, by tych samych materiałów nie wysyłać wielokrotnie, natomiast jeszcze większa profesjonalizacja tego hubu, zbieranie informacji i materiałów, by je szybko przekazywać Ukrainie - to jest kluczowe, by Ukraina przetrwała tę zimę - zaznaczyła minister.

Czytaj również:

PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także