more_horiz
Wiadomości

Rosjanie nie umieją przełamać ukraińskiej obrony. Groźba kolejnych ataków rakietowych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 08:33
Ukraińskie władze przestrzegają przed możliwymi kolejnymi zmasowanymi rosyjskimi ostrzałami rakietowymi. Kreml atakami na cywilów i ukraińską infrastrukturę próbuje przykryć brak sukcesów na froncie. Rosjanie bez powodzenia atakują w Donbasie, a na południowym odcinku frontu przygotowują się do obrony przed ukraińską ofensywą.
Na zdjęciu specjalny policjant zajmujący się identyfikacją zdrajców i kolaborantów na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji obwodów chersońskiego i mikołajowskiego
Na zdjęciu specjalny policjant zajmujący się identyfikacją zdrajców i kolaborantów na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji obwodów chersońskiego i mikołajowskiegoFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

Po zeszłotygodniowych rosyjskich atakach na infrastrukturę wciąż bez prądu pozostaje kilkaset miejscowości. Tymczasem zagrożenie kolejnym zmasowanym ostrzałem rakietowym jest jak najbardziej realne. Kreml nie ukrywa że terror ma skłonić Ukraińców do ustępstw.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Działania Rosjan są odpowiedzią na ich niepowodzenia na froncie - a tam, mimo ciągłych szturmów w Donbasie Rosjanom od wielu tygodni nie udaje się zdobyć Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Ostatniej doby, według raportu Sztabu Generalnego, Ukraińcy odparli tam rosyjskie ataki w okolicach 10 miejscowości.

Posłuchaj
00:56 28.11.2022.mp3 Ukraińskie władze przestrzegają przed możliwymi kolejnymi zmasowanymi rosyjskimi ostrzałami rakietowymi. Relacja Pawła Buszko (IAR)

 

Jak wyjaśnia rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk pułkownik Serhij Czerewatyj, w Donbasie każdej doby Rosjanie po kilkadziesiąt razy szturmują pozycje ukraińskiej armii. Ostrzeliwują też za pomocą artylerii i lotnictwa. Mimo to, oraz mimo trudnych warunków pogodowych, ukraińskie wojsko utrzymuje tam obronę.

Jednocześnie, po wycofaniu się z Chersonia, Rosjanie na południu kraju na lewym brzegu Dniepru budują umocnienia. Tam, według amerykańskich analityków z Instytutu Badań Nad Wojną, Rosjanie kopią okopy i tworzą zapory przeciwczołogowe, tak, aby zapobiec ewentualnemu przesuwaniu się wojsk ukraińskich w kierunku Krymu.

Czytaj także:

IAR/ pp

Zobacz także

Zobacz także