more_horiz
Wiadomości

Wiceszef polskiego MSZ apeluje w Brukseli o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątków

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 15:28
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował w Brukseli o zwiększenie finansowej pomocy dla Ukrainy. Podkreśla, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić ze skonfiskowanych rosyjskich majątków. Na razie są one zamrożone w ramach unijnych sankcji.
Wiceszef polskiego MSZ apeluje w Brukseli o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątków
Wiceszef polskiego MSZ apeluje w Brukseli o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątkówFoto: PAP/Leszek Szymański

Wiceszef MSZ powiedział, że Polska była pierwszym krajem, który na to zwracał uwagę i że mówił o tym w pierwszych miesiącach rosyjskiej napaści na Ukrainę premier Mateusz Morawiecki.

- To chodzi o aktywa i rezerwy rosyjskie, oligarchów, ale też i Federacji Rosyjskiej. Musi się to wydarzyć. Dobrze, że Komisja Europejska nad tym pracuje, natomiast wciąż takich kroków nie podjęto, choć Polska mówi o tym od marca. To jest rzecz absolutnie podstawowa. Te pieniądze są potrzebne Ukrainie, te pieniądze są potrzebne uchodźcom i państwom, które Ukrainę wspierają - powiedział wiceminister Paweł Jabłoński.

Podkreślił, że na pieniądze z Unii czeka Polska, która ponosi w tej chwili największy ciężar wspierania ukraińskich uchodźców. - Te wydatki idą w miliardy - dodał.


Posłuchaj
00:21 12071097_1.mp3 Wiceminister P.Jabłoński w Brukseli apeluje o zwiększenie finansowej pomocy dla Ukrainy (IAR)

Posłuchaj. Rozmowa z Antonim Macierewiczem, posłem i wiceprezesem PiS

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także