more_horiz
Wiadomości

Intensywne walki na wschodzie Ukrainy. Zełenski mówi o trudnej sytuacji na froncie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 00:09
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie. - Bronimy się, co najważniejsze, nie pozwalamy wrogowi zrealizować jego zamiarów - powiedział ukraiński przywódca.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że sytuacja na froncie jest trudna, ale Ukraińcy bronią się i rozbijają plany wroga
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że sytuacja na froncie jest trudna, ale Ukraińcy bronią się i rozbijają plany wrogaFoto: Reuters/ FORUM

- Sytuacja na froncie jest trudna - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. - Pomimo bardzo dużych strat okupanci nadal próbują nacierać na obwód doniecki, zdobyć przyczółek w obwodzie ługańskim, przenieść się do obwodu charkowskiego, planują coś na południu - wyliczył.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

- Ale my bronimy się, co najważniejsze, nie pozwalamy wrogowi zrealizować jego zamiarów. Mówili, że zajmą obwód doniecki: wiosną, latem, jesienią. W tym tygodniu już zaczyna się zima, wprowadzili tam swoją regularną armię, codziennie tracą setki zmobilizowanych i najemników, budują umocnienia - powiedział ukraiński prezydent.

Posłuchaj
00:33 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: w tym roku Rosja straci sto tysięcy żołnierzy i tylko Bóg wie ilu najemników. A Ukraina przetrwa. Świat zadba o to, aby każdy, kto jest winny tej zbrodniczej wojny, zasiadł na ławie oskarżonych (IAR)

Ewakuacja cywilów na południu

W obwodzie chersońskim trwa dobrowolna ewakuacja ludności cywilnej zorganizowana przez rząd w Kijowie - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. - Już dwa i pół tysiąca mieszkańców Chersonia i pobliskich miejscowości mogło wyjechać. Z reguły są to pacjenci z ograniczoną mobilnością, osoby starsze oraz kobiety z dziećmi - powiedziała wicepremier.

Iryna Wereszczuk podkreśliła, że ośrodki dla ewakuowanych są wyposażone w generatory zapewniające energię elektryczną, ciepło i urządzenia komunikacyjne. Państwo płaci także świadczenia socjalne i zapewnia mieszkania osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów z powodu rosyjskiej agresji.

W ciągu tygodnia Rosjanie 258 razy ostrzelali 30 miejscowości obwodu chersońskiego, dlatego ewakuacja jest jedynym sposobem na uratowanie życia cywilów.

Posłuchaj
00:50 odbudowa ukrainy - spec - cegla - 12074278_1.mp3 NATO pomoże Ukrainie odbudować infrastrukturę energetyczną, zniszczoną rosyjskimi bombardowaniami. Decyzję taką podjęli w Bukareszcie ministrowie spraw zagranicznych krajów Sojuszu. Obiecali także nowe dostawy broni dla Ukrainy - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także