more_horiz
Wiadomości

Komisja Europejska zatwierdziła węgierski Plan Odbudowy. Do wypłaty kilka warunków

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:25
Jest zgoda Komisji Europejskiej na węgierski Plan Odbudowy w wysokości 5,8 mld euro. Jednak wypłata pieniędzy będzie uzależniona od spełnienia zaostrzonych warunków, czyli kamieni milowych. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
W Brukseli trwały długie negocjacje w sprawie uruchomienia przez KE środków dla Węgier
W Brukseli trwały długie negocjacje w sprawie uruchomienia przez KE środków dla WęgierFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Ostateczna decyzja w sprawie akceptacji KPO Węgier należy do państw członkowskich. - Komisja intensywnie współpracowała przez wiele miesięcy z węgierskimi władzami i mamy solidny program reform oraz inwestycji, który spełnia wszystkie wymogi - powiedział wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis.

- Niezbędne kamienie milowe muszą zostać w pełni spełnione, by Węgry mogły złożyć wniosek o płatności. Krótko mówiąc, żadne pieniądze nie zostaną wypłacone, dopóki te kamienie nie zostaną zrealizowane - zaznaczył Dombrovskis.

Zatwierdzenie niezbędne w tym roku

Zaostrzone warunki wypłat pieniędzy dotyczą skutecznej walki z korupcją, przejrzystości przy zamówieniach publicznych, wzmocnienia reguł, by wyeliminować konflikt interesów oraz gwarancji niezależności sądownictwa.


Posłuchaj
00:25 Zgoda KE na węgierski Plan Odbudowy.mp3 Valdis Dombrovskis: Komisja intensywnie współpracowała przez wiele miesięcy z węgierskimi władzami i mamy solidny program reform oraz inwestycji, który spełnia wszystkie wymogi. Niezbędne kamienie milowe muszą zostać w pełni spełnione, by Węgry mogły złożyć wniosek o płatności. Krótko mówiąc, żadne pieniądze nie zostaną wypłacone, dopóki te kamienie nie zostaną zrealizowane (IAR)

Ostateczne zatwierdzenie węgierskiego Planu Odbudowy jest konieczne jeszcze w tym roku, by władze w Budapeszcie nie straciły 70 proc. pieniędzy z przyznanej puli 5,8 mld euro.

Czytaj także:


IAR/pg/kor

Zobacz także

Zobacz także