more_horiz
Wiadomości

Niemiecki minister za wysłaniem broni na Ukrainę. Martwi się jednak, że "zginie wielu Rosjan"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:26
- Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podkreślił konieczność dostarczania broni na Ukrainę, ale zaznaczył przy tym, że "jednak nie można lekko przyklasnąć" takiej decyzji, gdy uświadomimy sobie, że również od tej broni zginie wielu spośród 300 tys. rosyjskich rekrutów - przekazał w czwartek portal RND.
Minister gospodarki: koniecznie trzeba dostarczyć broń Ukrainie, jednak zginie wielu Rosjan
Minister gospodarki: koniecznie trzeba dostarczyć broń Ukrainie, jednak zginie wielu RosjanFoto: FABIAN BIMMER / Reuters / Forum

- A jednak nie można temu lekko przyklasnąć, gdy uświadomimy sobie, że spośród 300 tys. rosyjskich rekrutów duża część zostanie rannych lub zginie, również w wyniku wysłanej przez nas broni. A na decyzji widnieje mój podpis - brzmi cała wypowiedź Habecka, cytowana przez RND.

Dostawy broni na Ukrainę są koniecznie, aby odeprzeć rosyjską agresję na ten kraj – zaznaczył niemiecki minister w omawianym przez portal wywiadzie, opublikowanym w czwartek na portalu magazynu "Stern". W rozmowie Habeck podkreślił również potrzebę dalszego przekazywania uzbrojenia Ukrainie. - Ani przez chwilę nie mam co do tego wątpliwości - zaznaczył polityk partii Zielonych.

Jak przypomina RND, Niemcy niedawno dostarczyły na Ukrainę samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T.

Rok decyzji

W maju 2021 roku, jeszcze przed wybuchem wojny, Habeck jako jeden z pierwszych niemieckich polityków udał się na wschodnią Ukrainę z żądaniem dostaw broni dla potrzeb obronnych kraju.

Habeck określił rok 2022 "rokiem decyzji". - Ten kraj i jego demokratyczne instytucje wykazały niesamowitą chęć działania i kształtowania - ocenił, podając jako przykład pracę swojego własnego ministerstwa. Tylko w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy kadencji parlamentarzyści wnieśli do gabinetu 27 projektów ustaw i napisali 32 rozporządzenia - zaledwie o sześć mniej niż w całej poprzedniej kadencji - zaznaczył.

- Tempo zostało przyspieszone przez liczne kryzysy. Niemniej jednak wierzę, że demokracje są w stanie uczyć się i zmieniać także bez presji wojny - przyznał Habeck.

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP,pkur/kor

Zobacz także

Zobacz także