more_horiz
Wiadomości

Hiszpania: kolejne przesyłki z bombami. Trafiły do siedziby premiera i bazy lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 12:17
24 listopada hiszpańska policja przejęła adresowany do premiera Pedro Sancheza list zawierający ładunek wybuchowy - poinformowało hiszpańskie MSW. W sumie w ostatnim czasie wykryto pięć listów-bomb, wysłanych m.in. do ambasady Ukrainy w Madrycie - informują hiszpańskie media.
Hiszpania: kolejne przesyłki z bombami
Hiszpania: kolejne przesyłki z bombamiFoto: VIOLETA SANTOS MOURA / Reuters / Forum

Przesyłka adresowana do premiera była podobna do tych, które w środę otrzymała ambasada ukraińska w Kijowie oraz firma zbrojeniowa w Saragossie, a w czwartek - baza lotnicza pod Madrytem - przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

W związku ze wzrostem zagrożenia wzmocniono środki bezpieczeństwa wokół budynków administracji publicznej oraz placówek dyplomatycznych - dodano.

Pięć ładunków

Telewizja publiczna TVE przekazała, że hiszpańskie służby potwierdziły wykrycie od 24 listopada pięciu ładunków wybuchowych w przesyłkach. Według TVE, piąty list-bombę wykryto w czwartek rano w siedzibie ministerstwa obrony w Madrycie.

Hiszpańskie MSW potwierdziło w czwartek rano zneutralizowanie ładunku przesłanego w liście zaadresowanym do Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej znajdującego się na terenie bazy wojskowej Torrejon de Ardoz pod Madrytem. Kopertę zawierającą ładunek wybuchowy znaleziono wczesnym rankiem w czwartek podczas kontroli przesyłek skanerem.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy

Ładunek przesłany do ambasady Ukrainy w Madrycie wybuchł w środę podczas kontroli bezpieczeństwa, lekko raniąc jednego z pracowników. Zawierający bombę list był adresowany do ukraińskiego ambasadora w Hiszpanii Serhija Pohorelcewa.

Bomba przesłana w liście do firmy zbrojeniowej Instalaza w Saragossie została zdetonowana w środę wieczorem przez służby. Nikt nie odniósł obrażeń. Uzbrojenie wytwarzane przez tę spółkę trafia m.in. do wojsk ukraińskich.


PAP/as

Zobacz także

Zobacz także