more_horiz
Wiadomości

Kolejny list-bomba w Hiszpanii. Tym razem trafił do firmy produkującej uzbrojenie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 01:57
W środę wieczorem, ok. godz. 20.00, do hiszpańskiej firmy Instalaza w Saragossie przyszedł list-bomba - podobny do tego, który tego samego dnia po południu wybuchł na terenie ambasady Ukrainy w Madrycie, lekko raniąc jednego pracownika. Instalaza jest firmą zbrojeniową produkującą sprzęt przekazywany Ukrainie.
Kolejny list-bomba trafił do instytucji w Hiszpanii. Tym razem chodzi o firmę produkującą uzbrojenie dla Ukrainy. Wcześniej list-bomba wybuchł w ukraińskiej ambasadzie w Madrycie
Kolejny list-bomba trafił do instytucji w Hiszpanii. Tym razem chodzi o firmę produkującą uzbrojenie dla Ukrainy. Wcześniej list-bomba wybuchł w ukraińskiej ambasadzie w MadrycieFoto: PAP/EPA/Chema Moya

"W firmie Instalaza przy ulicy Monreal otrzymano kopertę o cechach podobnych do tej z ambasady Ukrainy w Madrycie" - poinformowała komenda główna policji w Aragonii. Zgodnie ze źródłami policji, drugi list zawierający ładunek wybuchowy nie eksplodował i nie było rannych.

Specjaliści ds. dezaktywacji materiałów wybuchowych w sposób kontrolowany zdetonowali przesyłkę. Nikt nie odniósł obrażeń.

Firma produkuje uzbrojenie dla Ukrainy

Instalaza jest firmą zbrojeniową produkującą w Saragossie m.in. granatniki i wyrzutnie rakietowe C-90, które są wysyłane przez hiszpańskie ministerstwo obrony dla Ukrainy walczącej z Rosją. Firma wyprodukowała dotąd 1500 wyrzutni rakietowych w celu wsparcia wojska ukraińskiego. Na początku wojny rząd w Madrycie przekazał Ukrainie 1370 granatników wyprodukowanych przez tę firmę - zgodnie z deklaracjami w marcu minister obrony w Madrycie Margarity Robles.

Instalaza zatrudnia ok. 150 osób w trzech fabrykach w Saragossie (Aragonia). Eksportuje do ponad 35 krajów - informuje na swoich stronach internetowych.

List-bomba przyszedł do ambasady Ukrainy w Madrycie

W środę po południu pracownik ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł lekkie obrażenia po otrzymaniu listu, który zawierał niewielki ładunek wybuchowy domowej roboty. List był zaadresowany do ukraińskiego ambasadora Serhija Pohorelcewa, ale nie przeszedł przez skaner, tylko został otwarty przez pracownika placówki dyplomatycznej - obywatela Ukrainy.

List nie miał nadawcy i nie zawierał żadnych wiadomości. MSW Hiszpanii wzmocniło ochronę ambasady Ukrainy.

PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także