more_horiz
Wiadomości

Zełenski: analizujemy zamiary wroga i przygotowujemy przeciwdziałania silniejsze niż dotąd

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 00:40
W swoim cowieczornym wystąpieniu do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o spotkaniu z dowódcami wojskowymi. - Analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy reakcję, jeszcze silniejszą niż dotąd - powiedział.
Ukraiński prezydent rozmawiał z dowódcami wojskowymi i zapowiada mocną odpowiedź na rosyjskie ataki
Ukraiński prezydent rozmawiał z dowódcami wojskowymi i zapowiada mocną odpowiedź na rosyjskie atakiFoto: PAP/Eugene Titov

W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent poinformował, że przeprowadził naradę z dowództwem. Rozmawiano m.in. sytuacji w obwodzie donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim i chersońskim, a także na Krymie, na terytorium przyfrontowym i granicy państwowej - przekazał szef państwa.

- Analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy przeciwdziałanie, jeszcze silniejsze niż obecnie - podkreślił.

Problemy energetyczne Ukrainy

Kolejnym tematem była sytuacja w energetyce. Zełenski poinformował, że w środę wieczorem ok. 6 mln odbiorców w większości obwodów kraju i w Kijowie nie ma dostępu do prądu. "Bardzo trudna sytuacja" panuje w stolicy, w obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, odeskim, chmielnickim i czerkaskim - dodał.

- Pracownicy zakładów komunalnych i energetycznych, nasze służby robią wszystko, żeby ustabilizować sytuację i dać ludziom prąd. Chcę podkreślić, że każdy powinien wiedzieć, kiedy i przez ile czasu pozostanie bez elektryczności. Odpowiedzialne są za to firmy energetyczne oraz miejscowe władze. Ludzie mają do tego prawo. Na tyle, na ile jest to możliwe, życie powinno być przewidywalne - mówił prezydent Ukrainy.

Zełenski odniósł się też do uznania przez niemiecki Bundestag Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Jak wskazał, jest to decyzja "na rzecz sprawiedliwości, prawdy". I - jak kontynuował - jest to "bardzo ważny sygnał dla wielu innych krajów świata, że rosyjskiemu rewanżyzmowi nie uda się przepisać historii na nowo".

Co z niemieckimi patriotami?

Stwierdził, że historyczna stałaby się też decyzja Niemiec o przekazaniu Ukrainie systemów Patriot. Zaznaczył, że kanclerzowi Olafowi Scholzowi i całemu pokoleniu obecnych niemieckich polityków "będą (za to) dziękować wszystkie pokolenia Ukraińców".

Wołodymyr Zełenski odniósł się do propozycji przekazania patriotów z Niemiec do Polski. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zasugerował stronie niemieckiej, że patrioty te bardziej przydałyby się Ukrainie. Niemcy twierdzą, że ich przekazanie Ukraińcom wymaga zgody całego NATO.

Posłuchaj
00:27 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: chcę podkreślić, że każdy powinien wiedzieć, kiedy i przez ile czasu pozostanie bez elektryczności. Odpowiedzialne są za to firmy energetyczne oraz miejscowe władze. Ludzie mają do tego prawo. Na tyle, na ile jest to możliwe, życie powinno być przewidywalne (IAR)

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także