more_horiz
Wiadomości

Do Mińska przybyła grupa rosyjskich generałów. Oficjalne media milczą o tej wizycie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:02
Grupa rosyjskich generałów przybyła na Białoruś. Samolot Tu-154M z wysokimi rangą wojskowymi na pokładzie wylądował rano na lotnisku wojskowym w Mińsku - przekazała agencja UNIAN powołując się na ustalenia grupy monitoringu "Biełaruski Hajun".  Białoruskie źródła rządowe natomiast nie informowały o tej wizycie.
Grupa rosyjskich generałów przybyła na Białoruś
Grupa rosyjskich generałów przybyła na BiałoruśFoto: LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Samolot wojskowy z generałami na pokładzie wystartował z lotniska Czkałowski w obwodzie moskiewskim i wylądował w czwartek rano w Maczuliszczach niedaleko Mińska - podał Biełaruski Hajun. Autorzy projektu informują też na serwisie Telegram o rosyjskim samolocie rządowym, który nieco później pojawił się w przestrzeni powietrznej Białorusi i zmierzał w stronę Mińska.

Białoruskie media oficjalne podały, że w czwartek odbyło się spotkanie Alaksandra Łukaszenki z przedstawicielami resortów siłowych Białorusi. Z relacji mediów nie wynikało, by na naradzie byli obecni przedstawiciele Rosji.

Czy to kontynuacja inspekcji?

Biełaruski Hajun podał, że przed około tygodniem, w dniach 24-25 listopada, również pojawiły się doniesienia o przyjeździe na Białoruś grupy generałów rosyjskich. Wówczas podano, że cele wizyty jest inspekcja tzw. regionalnej grupy wojsk ćwiczącej na poligonach na terytorium Białorusi. Niewykluczone, że w czwartek odbywa się kontynuacja inspekcji - oceniają autorzy.

Podczas konferencji prasowej w Moskwie minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergiej Ławrow powiedział, że "wspólne zgrupowanie wojsk Rosji i Białorusi jest gotowe do każdego wariantu rozwoju wydarzeń".

Z wcześniejszych informacji wynika też, że ministerstwo obrony Białorusi przygotowuje się do przeprowadzenia mobilizacji. Armia ukraińska koncentruje siły i rozbudowuje linie obrony na granicy z Białorusią.

Czytaj również:

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także