more_horiz

Prof. Grochmalski wyjaśnia, na czym polega zaangażowanie Białorusi w wojnę na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 12:00
- Cześć sił odbudowywanych na poligonach białoruskich ma być przesuwana. Rzeczywiście istnieje zagrożenie. Przegrana Putina w tej wojnie oznacza katastrofę dla Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).  
Łukaszenka od początku deklarował, że nie wyślę swoich wojsk na Ukrainę
Łukaszenka od początku deklarował, że nie wyślę swoich wojsk na Ukrainę Foto: Asatur Yesayants / Shutterstock.com

"Do stolicy Białorusi Mińska przybyła grupa generałów armii rosyjskiej na czele z generałem Sergejem Rudskim, szefem Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji" - powiadomiła grupa monitoringu "Biełaruski Hajun".

Rosjanie planują uzupełnienie swoich wojsk, operujących na okupowanych terenach Ukrainy, przez przemieszczenie części oddziałów z terytorium Białorusi - powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w niedzielę wieczorem.

O tym, czy i w jaki sposób Białoruś bierze udział w wojnie na Ukrainie, mówił prof. Piotr Grochmalski

- W pewnym stopniu Białoruś uczestniczy w tej wojnie. Decyzja Putina, aby wesprzeć Łukaszenkę, (...) to jest ten moment, w którym pojawiła się koncepcja, aby rozszerzyć wojnę na Ukrainie o uderzenie ze strony białoruskiej na Kijów. To był pomysł samego Putina. W konsekwencji Białoruś jest w tej wojnie, natomiast formalnie nie wysłała swoich sił. Łukaszenka ostatnio otwarcie powiedział, że nie wesprze militarnie Rosji. Białoruś nigdy nie walczyła militarnie z Ukrainą - przypomniał ekspert.

Jak przyznał gość audycji, Putin wie, że "sypnięcie się" Białorusi będzie potężnym impulsem przyśpieszającym klęskę Rosji w wojnie na Ukrainie. - W związku z tym rzeczywiście Białoruś jest bardzo istotnym elementem w tej grze, która się toczy - dodał.

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
23:56 PR24 2022_11_28-10-33-38.mp3 Prof. Piotr Grochmalski gościem Magdaleny Złotnickiej ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 10.33

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także