more_horiz
Wiadomości

Szykuje się nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji. Ujawniamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 10:44
Kolejne unijne sankcje uderzające w rosyjski sektor finansowy, technologiczny oraz medialny mają znaleźć się w dziewiątym pakiecie – wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Komisja Europejska przeprowadziła w niedzielę konsultacje z krajami członkowskimi w sprawie najnowszych restrykcji.
Niektórzy dyplomaci oczekują, że porozumienie w sprawie nowych sankcji zostanie osiągnięte do końca tego tygodnia
Niektórzy dyplomaci oczekują, że porozumienie w sprawie nowych sankcji zostanie osiągnięte do końca tego tygodniaFoto: Sergio Delle Vedove/Shutterstock

Zakaz sprzedaży Rosji dronów to jeden z elementów dziewiątego pakietu. Unia chce też objąć restrykcjami inne produkty z sektora technologii podwójnego zastosowania – cywilnego i wojskowego. Zamierza również wziąć na celownik sektory IT i chemiczny i uderzyć sankcjami w kolejne rosyjskie media propagandowe.

Wspólnota ma także rozszerzyć restrykcje indywidualne – około 180 osób i firm ma być wpisanych na czarną listę z zablokowanymi majątkami w Europie.


Posłuchaj
00:58 05.12.2022 płomecka.mp3 Propozycje dotyczące dziewiątego pakietu sankcji UE wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Przygotowanie projektu dziewiątego pakietu sankcji wymusiła Polska wspierana przez Litwę i Estonię w zamian za zgodę na pułapy cenowe na rosyjską ropę. Teraz będą się toczyć negocjacje między państwami członkowskimi.

Niektórzy dyplomaci oczekują, że porozumienie zostanie osiągnięte do końca tego tygodnia. Jeśli to się nie uda, to kolejna okazja będzie w poniedziałek, kiedy w Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów, albo w przyszły czwartek na szczycie z udziałem europejskich przywódców.


IAR/Beata Płomecka/Bruksela

Czytaj także:

pp/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także