Amerykańska ustawa o wydatkach obronnych przyjęta. Wzmocnienie obecności USA w Polsce?
Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła ustawę o wydatkach obronnych. Zobowiązano w niej Pentagon do przygotowania raportu na temat celowości przeniesienia dodatkowych jednostek wojsk USA na wschodnią flankę NATO, między innymi do Polski.
2022-12-09, 03:26
Ustawa o wydatkach obronnych przewiduje dziesięcioprocentowy wzrost wydatków wojskowych Stanów Zjednoczonych.
Wzrost wydatków USA na obronność
Przyjęty przez niższą izbę parlamentu dokument przewiduje, że w roku budżetowym 2023 Stany Zjednoczone wydadzą na obronność 858 miliardów dolarów. To o niemal 10 procent więcej niż w poprzednim roku. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 350 do 80.
Projekt zakłada między innymi zwiększenie pomocy militarnej dla Tajwanu - do 10 miliardów dolarów przez najbliższe pięć lat. Wsparcie militarne dla Ukrainy ma wynieść 800 milionów dolarów, niezależnie od nadzwyczajnych ustaw o pomocy wojskowej dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.
Wzmocnienie amerykańskiej obecności na wschodniej flance NATO?
Jeden z paragrafów liczącej cztery tysiące stron ustawy zobowiązuje Departament Obrony do przeprowadzenia analizy możliwości i celowości przeniesienia głównych jednostek sił zbrojnych USA do niektórych krajów Europejskich. Sformułowanie "główne jednostki" zdefiniowane jest jako oddziały liczące co najmniej 500 żołnierzy. Raport ma zostać przygotowany w ciągu 180 dni i objąć Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Bułgarię, Republikę Czeską i Słowację.
REKLAMA
Ustawę o wydatkach obronnych musi jeszcze zatwierdzić Senat, co nastąpi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Później trafi ona na biurko prezydenta Joe Bidena.
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA