Szef prezydenckiego Biura Polityka Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że prezydenci będą głównie rozmawiali o zapewnieniu bezpieczeństwa dla naszego regionu.
- Zbliżająca się zima, kryzys humanitarny na Ukrainie oraz fala uchodźców, z którą możemy się zmierzyć jako wspólnota europejska. Polska oczywiście od swojej roli, jako domu dla potrzebujących pomocy, nie ucieka, natomiast nasi partnerzy chcieli kontynuacji dialogu na ten temat - dodał Jakub Kumoch.
Wśród głównych tematów dzisiejszej rozmowy prezydentów nie ma kwestii zadośćuczynienia za II wojną światowej, podniesionej ostatnio przez polskie władze. Według Kancelarii Prezydenta wątek ten pojawia się jednak w każdej oficjalnej rozmowie z przedstawicielami Niemiec.
Prezydenci mają też rozmawiać o polsko-niemieckich relacjach.
"Intensywny dialog"
- Obaj prezydenci wyznaczyli sobie za zadanie, niezależnie od tego, jak układają się polskie niemieckie relacje, być pomostem łączącym oba społeczeństwa. Prezydent Niemiec taką rolę pełni w swoim kraju, jest głosem społeczeństwa niemieckiego. Polski prezydent chce być parterem w tym dialogu. Jest to intensywny dialog, spotkania odbywały się w tym roku wielokrotnie - wyjaśnił Jakub Kumoch.
W Berlinie delegacje Polski i Niemiec mają też rozmawiać o polityce europejskiej, dlatego Andrzejowi Dudzie będzie towarzyszył minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.
00:17 12095140_2.mp3 W Berlinie dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec, m.in. na temat Ukrainy (IAR)
W niemieckiej stolicy polski prezydent odwiedzi również Instytut Pileckiego. Instytut stara się informować i edukować o polskiej historii. Andrzej Duda obejrzy tam wystawę o dorobku "Solidarności".
00:21 12095140_1.mp3 W Berlinie dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec, m.in. na temat Ukrainy (IAR)
IAR/as