more_horiz
Wiadomości

Dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec. Wśród tematów rozmowy bezpieczeństwo regionu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 06:18
Prezydenci Polski i Niemiec spotkają się w Berlinie, by rozmawiać m.in. o wojnie na Ukrainie. Andrzej Duda poleci na jednodniową roboczą wizytę do niemieckiej stolicy na zaproszenie Franka-Waltera Steinmeiera. Przywódcy odbędą rozmowę w cztery oczy, wezmą też udział w obradach delegacji z obu krajów.
W Berlinie dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec, m.in. na temat Ukrainy
W Berlinie dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec, m.in. na temat Ukrainy Foto: PAP/DPA/ Britta Pedersen

Szef prezydenckiego Biura Polityka Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że prezydenci będą głównie rozmawiali o zapewnieniu bezpieczeństwa dla naszego regionu.

- Zbliżająca się zima, kryzys humanitarny na Ukrainie oraz fala uchodźców, z którą możemy się zmierzyć jako wspólnota europejska. Polska oczywiście od swojej roli, jako domu dla potrzebujących pomocy, nie ucieka, natomiast nasi partnerzy chcieli kontynuacji dialogu na ten temat - dodał Jakub Kumoch.

Wśród głównych tematów dzisiejszej rozmowy prezydentów nie ma kwestii zadośćuczynienia za II wojną światowej, podniesionej ostatnio przez polskie władze. Według Kancelarii Prezydenta wątek ten pojawia się jednak w każdej oficjalnej rozmowie z przedstawicielami Niemiec.

Prezydenci mają też rozmawiać o polsko-niemieckich relacjach.

"Intensywny dialog"

- Obaj prezydenci wyznaczyli sobie za zadanie, niezależnie od tego, jak układają się polskie niemieckie relacje, być pomostem łączącym oba społeczeństwa. Prezydent Niemiec taką rolę pełni w swoim kraju, jest głosem społeczeństwa niemieckiego. Polski prezydent chce być parterem w tym dialogu. Jest to intensywny dialog, spotkania odbywały się w tym roku wielokrotnie - wyjaśnił Jakub Kumoch.

W Berlinie delegacje Polski i Niemiec mają też rozmawiać o polityce europejskiej, dlatego Andrzejowi Dudzie będzie towarzyszył minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj
00:17 12095140_2.mp3 W Berlinie dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec, m.in. na temat Ukrainy (IAR)

W niemieckiej stolicy polski prezydent odwiedzi również Instytut Pileckiego. Instytut stara się informować i edukować o polskiej historii. Andrzej Duda obejrzy tam wystawę o dorobku "Solidarności".

Posłuchaj
00:21 12095140_1.mp3 W Berlinie dziś spotkanie prezydentów Polski i Niemiec, m.in. na temat Ukrainy (IAR)

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także