Dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Skraca się lista rozbieżności, ale porozumienia brak
- Posuwają się do przodu prace nad dziewiątym pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - mówił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wskazał, że skraca się lista rozbieżności między krajami. Porozumienia jednak w poniedziałek nie udało się osiągnąć - poinformowała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2022-12-12, 20:21
Z jej ustaleń wynika, że podczas spotkania ambasadorów 27 państw pojawiły się kolejne propozycje wyłączeń z restrykcji - tym razem dotyczące stali - na co nie było zgody. - To żart - skomentował w rozmowie z Beatą Płomecką jeden z dyplomatów. Rozmowy mają być kontynuowane jutro.
Sprawa restrykcji została wstępnie omówiona na spotkaniu szefów dyplomacji. Wieczorem szczegółowo o sankcjach dyskutowali ambasadorowie krajów UE.
Jak najmniej wyłączeń
Polska uważa, że nie należy się godzić na wyłączenia z sankcji, co postulują niektóre kraje.
- Sankcje powinny być jak najsurowsze, jak najmniej powinno być wyłączeń i derogacji i jak najmniej możliwości obchodzenia, omijania tych sankcji. Mamy nadzieję, że te sankcje będą jak najszczelniejsze. Jeśli mielibyśmy przyjąć pakiet z bardzo nieprecyzyjnym zakresem wyłączeń czy derogacji, co tak naprawdę spowodowałoby, że w ogóle zostałyby rozwodnione wcześniejsze sankcje, to byłoby to bardzo niewłaściwe. Opowiadamy się za bardzo ścisłym podejściem, bardzo precyzyjnym. Jakiekolwiek wyłączenia, jeżeli mają miejsce, muszą być należycie uzasadnione - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
REKLAMA
Kompromis, ale też konsekwencja
Przyznał, że w poprzednich pakietach sankcyjnych pojawiały się już wyłączenia.
- Nam się to nie zawsze podobało. Czasami zgadzamy się na to w imię kompromisu, w imię jedności europejskiej. Natomiast musi być zachowana konsekwencja - podkreślił wiceminister i dodał, że sankcje muszą mieć swój efekt, czyli ograniczenie możliwości finansowania machiny wojennej Rosji.
Podczas piątkowego spotkania ambasadorów unijnych krajów kilku z nich zaproponowało wyłączenia. Chodziło na przykład o odblokowanie majątków oligarchów z sektora rolnego czy usunięcie z proponowanej listy sankcyjnej przedstawicieli rosyjskiego rządu.
Posłuchaj
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA