more_horiz
Wiadomości

97 mld zł dla Sił Zbrojnych w 2023 roku. Szef MON: wzmacniamy bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 21:02
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że przyszłorocznym budżecie, zgodnie z formułą 3 proc. PKB, na Siły Zbrojne zostanie przeznaczone 97,4 mld zł.
Szef MON: w przyszłorocznym budżecie na Siły Zbrojne zostanie przeznaczone 97,4 mld zł
Szef MON: w przyszłorocznym budżecie na Siły Zbrojne zostanie przeznaczone 97,4 mld złFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

Sejm przyjął w czwartek ustawę budżetową na 2023 r. Wydatki budżetu wyniosą 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej określono na 7,8 proc., a świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc.

"97,4 mld zł zgodnie z formułą 3 proc. PKB zostanie przeznaczone w przyszłorocznym budżecie na Siły Zbrojne RP" - napisał na Twitterze szef MON.

"Konsekwentnie wzmacniamy #WojskoPolskie, a tym samym bezpieczeństwo Polski" - podkreślił minister.

Wzmacnianie wschodu

Mariusz Błaszczak w rozmowie z Gazetą Olsztyńską powiedział, że resort wzmacnia wschód Polski- Niewątpliwie skoncentrowani jesteśmy na wzmacnianiu tych jednostek wojskowych, które położone są na wschód od Wisły. A więc przede wszystkim 16 Dywizji Zmechanizowanej i 18 Dywizji Zmechanizowanej, którą budujemy. A ze względu na krajobraz, geografię, budowę geologiczną, to województwo warmińsko-mazurskie jest idealne, żeby było bronione przez czołgi K2- powiedział wicepremier Błaszczak w wywiadzie dla "Gazety Olsztyńskiej".

Wskazał, że czołgi Abrams są dużo cięższe, a więc one trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej.

- Żeby broniły tę równinę, która ciągnie się na wysokości Brześcia i dalej na wschód i zachód aż do Warszawy. Żeby broniły właśnie tę część naszego kraju, która mogłaby być narażona na taki atak. W 1920 roku to przecież atak tym właśnie szlakiem postępował - przypomniał szef resortu obrony.

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także