more_horiz
Wiadomości

Zełenski leci do USA. Spotka się z Bidenem. To jego pierwsza zagraniczna wizyta od wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 00:14
Wołodymyr Zełenski uda się w środę z wizytą do Waszyngtonu. To pierwszy wyjazd zagraniczny ukraińskiego przywódcy od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji 24 lutego. Aż do tej pory to raczej zagraniczni przywódcy odwiedzali Kijów, gdzie spotykali się z prezydentem Ukrainy.
Joe Biden spotka się w środę z Wołodymyrem Zełenskim w Waszyngtonie. To pierwsza wizyta zagraniczna ukraińskiego prezydenta od początku wojny
Joe Biden spotka się w środę z Wołodymyrem Zełenskim w Waszyngtonie. To pierwsza wizyta zagraniczna ukraińskiego prezydenta od początku wojnyFoto: VP Brothers / Shutterstock.com, facebook.com/zelenskiy.official

Biały Dom potwierdził wcześniejsze informacje amerykańskich mediów. W środę odbędzie się spotkanie amerykańskiego i ukraińskiego przywódcy. Wołodymyr Zełenski może też wygłosić przemówienie przed Kongresem, który ma przyjąć ustawę budżetową z nową pomocą dla Ukrainy w wysokości prawie 45 miliardów dolarów.

Wołodymyr Zełenski jedzie do USA

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała członków Kongresu, że powinni być fizycznie obecni na posiedzeniu. "Proszę o obecność na bardzo szczególnej z punktu widzenia demokracji sesji w środę wieczorem" - napisała.

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu ma zbiec się z ogłoszeniem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena kolejnej transzy pomocy militarnej dla Ukrainy. Tym razem w ramach wsparcia USA mają dostarczyć Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, kluczowe dla obrony przed atakami rakietowymi Rosji. Dotychczasowa pomoc militarna Waszyngtonu dla Kijowa warta jest 18 miliardów dolarów.

Ukraiński prezydent wielokrotnie już przyjmował zachodnich polityków w Kijowie, ale od 24 lutego nie wyjechał z kraju. Występował na wielu politycznych konferencjach i spotkaniach, ale zawsze łączył się przez internet.

Flaga Ukrainy dla "braci z Ameryki"

Wołodymyr Zełenski odwiedzał dziś Bachmut - miasto, o które od kilku miesięcy toczą się ciężkie walki między siłami zbrojnymi Rosji i Ukrainy. Pomimo wściekłych ataków Federacji Rosyjskiej, miasto wciąż pozostaje w rękach Ukrainy.

- Byłem tam dzisiaj, aby wesprzeć naszych wojowników, wręczyć im odznaczenia państwowe, wyrazić wdzięczność. Wszystkim naszym bohaterom - tym, którzy bronią tam nie tylko Bachmutu, i nie tylko naszego Donbasu, ale i całej Ukrainy. Wszyscy powinniśmy to rozumieć. Wspierajcie nasz Bachmut - rozdarty, ale i niepokonany, i jego obrońców. Zrobimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, oczekiwane i niespodziewane, aby nasi bohaterowie mieli wszystko, czego potrzebują, aby zwyciężyć. Aby uzyskać wyniki, których oczekują wszyscy Ukraińcy - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski dodał, że dostał od ukraińskich żołnierzy flagę, którą prosili, by przekazał "braciom z Ameryki".

Wołodymyr Zełenski jest przez Zachód zgodnie uznawany za jednego z bohaterów tej wojny. Otrzymał też właśnie tytuł "Człowieka Roku" przyznawany przez amerykański tygodnik "The Time".

Czytaj również:

Zobacz także: Historia jednej Ukrainki. Podcast Świat Wojciecha Cegielskiego

Posłuchaj
00:32 Cegła IAR.mp3 Prezydent Ukrainy przyleci dzisiaj do Waszyngtonu. Wcześniejsze informacje amerykańskich mediów potwierdził Biały Dom. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

IAR/PAP/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także