more_horiz
Wiadomości

Napięcie na Bałkanach. Kosowo zamknęło największe przejście na granicy z Serbią

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 10:55
Jak poinformowała agencja Reutera, władze Kosowa, w związku z trwającymi na północy protestami kosowskich Serbów, zamknęły w środę największe przejście graniczne kraju - Merdare.
Władze Kosowa zamknęły największe przejście graniczne kraju
Władze Kosowa zamknęły największe przejście graniczne krajuFoto: KUSHTRIM TERNAVA/PAP/EPA

Serbowie po północnej stronie granicy - w Serbii - zablokowali we wtorek drogi prowadzące do przejścia granicznego w Merdare. Od 10 grudnia zablokowane są dwa inne przejścia na kosowsko-serbskiej granicy. Jedynie trzy punkty łączące oba kraje pozostają otwarte.

We wtorek mieszkający w Kosowie Serbowie wznieśli barykady w ostatniej z czterech zamieszkiwanych głównie przez ludność serbską gmin na północy kraju. Ustawienie w pierwszej połowie grudnia przez kosowskich Serbów barykad było odpowiedzią na aresztowanie byłego serbskiego policjanta, podejrzewanego o napad na funkcjonariuszy kosowskiej policji.

W poniedziałek ministerstwo obrony Serbii poinformowało o postawieniu armii i policji w stan najwyższej gotowości. Decyzja została uzasadniona oczekiwanym atakiem sił Kosowa na kosowskich Serbów w celu usunięcia ustawionych przez nich blokad.

Posłuchaj
01:00 12117895_1.mp3 Nieoficjalnie: prezydent Serbii otrzymał ultimatum w sprawie Kosowa - relacja Piotra Piętki (IAR) 

Rośnie napięcie na Bałkanach

Przejście graniczne w Merdare jest najważniejszym dla kosowskiego transportu lądowego przejściem granicznym - przypomniała agencja Reutera. Ministerstwo spraw zagranicznych z Prisztiny w opublikowanym na Facebooku oświadczeniu o wzniesienie barykad oskarżyło grupy przestępcze i wezwało do korzystania z innych przejść.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.

Czytaj także:

ng//IAR//PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także