more_horiz
Wiadomości

Ważna inwestycja ukraińskiej armii. To odpowiedź na zagrożenie najnowszymi technologiami

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 13:00
Ukraina kupiła 1400 dronów i planuje rozwinąć modele bojowe, które będą atakować drony rosyjskie używane podczas agresji przeciwko naszemu państwu - poinformował minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow, cytowany przez telewizję Sky News.
Ukraina kupiła 1400 dronów
Ukraina kupiła 1400 dronówFoto: LEAH MILLIS / Reuters / Forum

Mychajło Fedorow ocenił, że wojna na Ukrainie jest pierwszą główną wojną ery internetu, w której kluczową rolę odgrywają drony i satelity, jak te dostarczane przez firmę Elona Muska. - Kolejnym krokiem - po tym, gdy zabezpieczyliśmy zapasy dronów rozpoznawczych - jest posiadanie dronów bojowych - zaznaczył minister.

Będą to drony eksplodujące i te, które mogą wznieść się na wysokość od trzech do 10 kilometrów i tam uderzać w cele - wyjaśnił. - Mam na myśli technologie rozwijane na Ukrainie - dodał.

Ukraina niszczy rosyjskie drony

Rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe" poinformowała, że Rosja dysponuje jeszcze około 200 dronami do celów wojennych. Natalija Humeniuk zauważyła wysoką skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, co zmusza agresora do bardziej oszczędnego korzystania z dronów.

W rozmowie z prywatną anteną "Apostrof" przyznała ponadto, że choć koszt rakiety przewyższa koszt zestrzelonego drona, to jednak najcenniejsza pozostaje ocalona infrastruktura. - Nie do końca logiczne jest porównywanie kosztu rakiety S-300 z kosztem drona, ponieważ dron oprócz własnej wartości niesie ze sobą także śmiercionośną siłę, która jest wycelowana w konkretny obiekt. Tutaj bardziej chodzi o koszt całego obiektu. W razie trafienia drona w cel, konsekwencje będą kosztować znacznie więcej niż jakikolwiek pocisk S-300 - powiedziała.

Ataki na rosyjskie bazy wojskowe

Rosja oskarżyła Ukrainę o kilka ataków na jej bazy wojskowe, w tym jeden w poniedziałek, w którym siły rosyjskie zestrzeliły drona zbliżającego się do bazy lotniczej Engels znajdującej się setki kilometrów od granicy z Ukrainą - przypomniała Sky News.

Poinformowano, że szczątki zabiły trzech żołnierzy, ale żaden samolot nie został uszkodzony. W bazie znajdują się bombowce strategiczne Tu-95 i Tu-160 zdolne do przenoszenia broni jądrowej, które brały udział w atakach na Ukrainę.

Ukraińskie władze nigdy formalnie nie przyznały się do przeprowadzania takich ataków, ale podkreślały, że Rosja może spodziewać się odwetu za wojnę na Ukrainie, w tym na terytorium Rosji.

Posłuchaj
00:26 12120055_1.mp3 Rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe" o niszczeniu rosyjskich dronów (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: "Nowy traktat polsko-ukraiński i wspólne posiedzenia rządów". Kowal o przyszłości obydwu państw

ng//IAR//PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także