Na Litwie powstanie dywizja wojskowa? Plany związane z zakupem HIMARS-ów

Litwa wzmacnia swój potencjał wojskowy. Teraz rozważa utworzenie pierwszej - w swojej najnowszej historii - dywizji wojskowej. Ma to być możliwe w związku z nabyciem odpowiedniego sprzętu wojskowego.

2022-12-28, 13:39

Na Litwie powstanie dywizja wojskowa? Plany związane z zakupem HIMARS-ów
Litwa planuje wzmocnienie swojej armii, a nawet utworzenie dywizji. Wiąże się to m.in. z zakupami nowoczesnego sprzętu wojskowego. Foto: Mike Mareen/Shutterstock

W zeszłym tygodniu Wilno podpisało umowę na zakup od Amerykanów ośmiu systemów HIMARS.

Litwa planuje utworzenie dywizji

Szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas powiedział portalowi Delfi, że zwiększenie w przyszłości zdolności wojskowych poprzez utworzenie dywizji może być związane właśnie z zakupem systemu amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Umowa na broń opiewa na blisko pół miliarda dolarów.

Obecnie w litewskim wojsku służy ponad 11 tysięcy żołnierzy zawodowych, blisko trzy i pół tysiąca poborowych i ponad pięć tysięcy ochotników. W strukturze sił zbrojnych tego kraju są trzy brygady. Jedna z nich składa się m.in. z rezerwistów.

Dywizja liczy zwykle do 15 tysięcy żołnierzy i składa się z pułków lub kilku brygad różnych rodzajów wojsk przeznaczonych do prowadzenia walk oraz pododdziałów zabezpieczających działania bojowe.

REKLAMA

Bezpieczeństwo Litwy z gwarancjami sojuszniczymi

W ocenie litewskiego ministra obrony, bezpieczeństwo Litwy jest obecnie o wiele lepiej zapewnione niż jeszcze na początku tego roku. Po rosyjskiej agresji władze w Wilnie zwiększyły budżet na obronę kraju oraz przeznaczyły dodatkowe środki na zakup uzbrojenia.

Ponadto od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej obecności w krajach wschodniej flanki, w tym m.in. na Litwie. Dominującą siłą sojuszniczą w tym kraju są Niemcy. Jak zapowiedział Sojusz Północnoatlantycki, w przyszłym roku sojusznicza obecność w państwach bałtyckich ma się jeszcze bardziej zwiększyć.

W ocenie Arvydasa Anušauskasa, gdyby Rosja chciała zaatakować teraz jakikolwiek kraj NATO, to poniosłaby ogromną klęskę militarną.

Czytaj również:

Posłuchaj

Litwa rozważa utworzenie pierwszej w swojej najnowszej historii dywizji wojskowej. Ma to być możliwe w związku z nabyciem odpowiedniego sprzętu wojskowego. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty
Wschodnia flanka NATO. Oprac. PAP/Maciej Zieliński Wschodnia flanka NATO. Oprac. PAP/Maciej Zieliński

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej