more_horiz
Wiadomości

Litwa i Łotwa odmówiły wjazdu ponad tysiącowi Rosjan. Wpuszczono około 100 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 13:01
Litwa i Łotwa od września odmówiły wpuszczenia na swoje terytorium ponad tysiąca Rosjan. Jesienią kraje bałtyckie i Polska wprowadziły zakaz wjazdu dla rosyjskich obywateli, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen wydane w celach turystycznych i wypoczynkowych.
d 19 września, od kiedy państwa bałtyckie oraz Polska zaczęły stosować bardziej rygorystyczne procedury wydawania wiz obywatelom Rosji, 709 Rosjanom odmówiono wjazdu na Litwę. Łotwa odmówiła wjazdu 409 Rosjanom
d 19 września, od kiedy państwa bałtyckie oraz Polska zaczęły stosować bardziej rygorystyczne procedury wydawania wiz obywatelom Rosji, 709 Rosjanom odmówiono wjazdu na Litwę. Łotwa odmówiła wjazdu 409 RosjanomFoto: Shutterstock.com/Michele Ursi

Litewska straż graniczna podała, że od 19 września nie wpuszczono 709 Rosjan, którzy nie spełniali nowych zasad wjazdu.

Pogranicznicy anulowali również 29 wiz. Zdecydowana większość należała do osób, które wystąpiły o dokument w celu podjęcia pracy na Litwie, ale ostatecznie nie stawiły się do niej.

Zakaz wjazdu dla rosyjskich turystów

W porównaniu do tego samego okresu przed rokiem, od września liczba rosyjskich obywateli wjeżdżających do kraju zmniejszyła się prawie dwukrotnie. To nieco więcej niż na Łotwie. Tam liczba Rosjan próbujących dostać się do tego państwa zmniejszyła się o blisko czterdzieści procent. Łotewskie służby graniczne poinformowały, że od września nie wpuściły ponad 400 rosyjskich obywateli.

Zakaz wjazdu dla rosyjskich turystów wprowadzony został w związku z wojną na Ukrainie. Związane jest to z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego i kwestiami moralnymi w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Restrykcje nie obejmują m.in. wizyt w celach humanitarnych i wjazdu osób prześladowanych politycznie.


Posłuchaj
00:39 Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR).mp3 Litwa i Łotwa od września odmówiły wpuszczenia na swoje terytorium ponad tysiąca Rosjan. Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR)

 

Ilu Rosjan wjechało na Litwę i Łotwę od 19 września?

Od początku stosowania restrykcji na Litwę wpuszczono 82 086 obywateli Rosji, a 81 110 opuściło kraj - przekazał Giedrius Miszutis, rzecznika litewskiej służby granicznej, którego w sobotę cytuje agencja BNS. Dodał, że ok. 44 tys. wpuszczonych Rosjan przejeżdżało przez Litwę tranzytem.

Litewskie służby graniczne zaznaczają, że w związku z ograniczeniem możliwości wjazdu dla Rosjan nie odnotowuje się sytuacji konfliktowych.

Na pewno nie ma przypadków stawiania oporu. Nie notujemy też przypadków niezadowolenia ze strony przybywających, które było widoczne w pierwszych dniach stosowania nowej procedury - relacjonował Miszutis.

Łącznie od 19 września na Łotwę wjechało 16 588 Rosjan. 

***

Więcej na ten temat:

***

Wideo: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj też:

IAR/PAP/in./

Zobacz także

Zobacz także