more_horiz
Wiadomości

USA nie uznają Rosji za sponsora terroryzmu? Przedstawiciel Białego Domu odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 18:46
Biały Dom jest nadal przeciwny formalnemu uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - relacjonuje nasz korespondent w Waszyngtonie Marek Wałkuski. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby tłumaczył, że tego rodzaju klasyfikacja mogłaby skomplikować deeskalację po ewentualnym zakończeniu wojny.
Biały Dom przeciwny uznaniu Rosji za sponsora terroryzmu
Biały Dom przeciwny uznaniu Rosji za sponsora terroryzmuFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Przedstawiciele amerykańskiej administracji ostro potępiają rosyjskie ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie, określając je mianem brutalnych, barbarzyńskich i nikczemnych. Podczas wirtualnego briefingu w Białym Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał więc Johna Kirbiego, dlaczego prezydent Biden nie uzna Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.

- Nadal uważamy, że taka klasyfikacja nie byłaby właściwą odpowiedzią na potrzeby nasze i sojuszników na Ukrainie - odpowiedział Kirby.

"To mogłoby również związać ręce społeczności międzynarodowej"

Koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu tłumaczył, że niektóre organizacje pozarządowe twierdzą, że uznanie Rosji za sponsora terroryzmu utrudniłoby im dostarczanie pomocy humanitarnej i wsparcia dla Ukraińców.

Posłuchaj
00:57 12076202_1.mp3 Biały Dom przeciwny uznaniu Rosji za sponsora terroryzmu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Czytaj również:

- To mogłoby również związać ręce społeczności międzynarodowej po ewentualnym zakończeniu tej wojny w poszukiwaniu dróg do deeskalacji - powiedział. John Kirby nie odpowiedział na pytanie, czy Stany Zjednoczone uznają powiązaną z rosyjskim wywiadem wojskowym firmę "Grupa Wagnera" za organizację terrorystyczną, o czym informowały amerykańskie media.

Zobacz: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

ms/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także