Niemcy: aresztowano oficera wywiadu. Szpiegował dla Rosjan. "WSJ": miał dostęp do tajnych danych dot. wojny na Ukrainie

Jak donosi dziennik "Wall Street Journal", Carsten L., aresztowany oficer niemieckiego wywiadu, miał dostęp do ściśle tajnych informacji dotyczących wojny na Ukrainie. Śledczy ustalają czy mężczyzna przekazywał te dane Rosjanom.

2022-12-28, 23:47

Niemcy: aresztowano oficera wywiadu. Szpiegował dla Rosjan. "WSJ": miał dostęp do tajnych danych dot. wojny na Ukrainie
"Wall Street Journal": aresztowany oficer niemieckiego wywiadu miał dostęp do ściśle tajnych informacji dot. wojny na Ukrainie. Foto: Mo Photography Berlin / Shutterstock.com

Gazeta, informuje, że Carsten L., któremu postawiono zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji, miał dostęp do "wysoce wrażliwych, ściśle tajnych informacji na temat wojny na Ukrainie, podobnie jak wiedzę na temat sposobów ich pozyskania przez USA i ich sojuszników".

Według dziennika, Federalna Służba Wywiadu (BND) otrzymała informacje o działalności potencjalnego "kreta" w swoim gronie wcześniej w tym roku.

Niemiecki szpieg współpracował z Rosjanami. Co im przekazał?

Podejrzany rosyjski szpieg miał zajmować się elektronicznym wywiadem, w tym m.in. informacjami nt. Ukrainy przechwyconymi przez niemieckie i sojusznicze służby, a także zdjęciami satelitarnymi. Jeden z przedstawicieli USA miał powiedzieć, że sprawa wywołała "poważne obawy".

Według cytowanego przez "WSJ" eksperta Ericha Schmidta-Eenbooma sprawa może okazać się najgorszym przypadkiem penetracji niemieckich służb przez Rosję od 1961 r., kiedy szpiegujący dla Moskwy oficer BND zdekonspirował sieć stu agentów CIA.

REKLAMA

Według "WSJ" śledczy badają obecnie, jakie informacje Carsten L. przekazał Rosji. Dotąd nie znaleźli też dowodu na otrzymywanie przez niego pieniędzy za swoją pracę, wobec czego sprawdzane są możliwości szantażu lub szpiegostwa motywowanego ideologicznie.

Czytaj także:

Rosja aktywuje ukrytych agentów

Zdaniem niemieckich urzędników oraz posła CDU Rodericha Kiesewettera wojna na Ukrainie spowodowała "zmianę paradygmatu" w niemieckich służbach w stosunku do zagrożenia z Rosji po latach zaniedbań w tej sprawie.

Źródła dziennika twierdzą, że w odpowiedzi na wydalenie setek rosyjskich szpiegów pracujących pod przykrywką dyplomatyczną, Rosja aktywowała sieć głęboko ukrytych agentów, a także "nieformalnych współpracowników" oraz zintensyfikowała rekrutację urzędników, biznesmenów i przedstawicieli świata akademickiego.

REKLAMA

"WSJ" jednocześnie ujawnił, że w 2020 r. nieznani sprawcy wtargnęli do domów kilku oficerów CIA, co jak się podejrzewa, było próbą zastraszenia ich przez Rosję.

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej