more_horiz
Wiadomości

"Spacer wiary" na ulicach Manili. Katolicka tradycja wróciła po przerwie wywołanej COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 06:00
Dziesiątki tysięcy filipińskich katolików wyszło w niedzielę na ulice Manili, aby w "spacerze wiary" oddać cześć posągowi Jezusa Chrystusa, któremu przypisuje się cudowne moce. Według lokalnych władz 80 tys. osób wzięło udział w mszy koło pomnika, zwanego "Czarnym Nazarejczykiem".
Tradycyjna procesja przeszła w niedzielę ulicami Manili po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią COVID-19
Tradycyjna procesja przeszła w niedzielę ulicami Manili po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią COVID-19Foto: PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Niedzielne wydarzenie odbyło się po raz pierwszy po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19.

Procesja zwana "spacerem wiary" to jedno z najważniejszych wydarzeń filipińskiego katolicyzmu. Agencja AFP wyjaśnia, że wielu Filipińczyków wierzy, iż dotknięcie posągu lub zbliżenie się do niego zapewni im błogosławieństwo lub może uleczyć między innymi nieuleczalne choroby.

Niezwykły posąg Chrystusa

Drewniany posąg Chrystusa został przywieziony na Filipiny na początku XVII wieku, kiedy kraj ten był kolonią hiszpańską. Wielu Filipińczyków uważa, że figura nabrała czarnego koloru po tym, jak przetrwała pożar na statku, który przywiózł ją z Meksyku.

Manilskie sanktuarium, gdzie na co dzień posąg jest przechowywany, stanowi najpopularniejszy ośrodek pielgrzymkowy w tym kraju.

Filipiny są największym i jednym z dwóch - obok Timoru Wschodniego - krajem Azji, zamieszkanym w większości przez katolików, którzy stanowią tam ponad 80 proc. prawie 100-milionowej ludności.

Czytaj także:

IAR, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także