more_horiz
Wiadomości

Zełenski: wspólnie z prezydentami Polski i Litwy przywrócimy pokój

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 21:47
Dziś ponownie zobaczyłem pewność prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. Razem przejdziemy drogę do przywrócenia bezpieczeństwa Ukrainie i całej Europie, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i pokoju - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca komentował w ten sposób szczyt prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, który odbył się w środę we Lwowie.
Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ponownie podziękował prezydentom Polski i Litwy za wsparcie Ukrainy
Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ponownie podziękował prezydentom Polski i Litwy za wsparcie UkrainyFoto: PAP/EPA/MYKOLA TYS

W środę we Lwowie odbył się II szczyt Trójkąta Lubelskiego - formatu, który obejmuje Polskę, Litwę i Ukrainę. Podczas spotkania prezydentów tych trzech państw mowa była o wsparciu militarnym i humanitarnym Ukrainy, a także o działaniach politycznych i dyplomatycznych na arenie międzynarodowej.

Zełenski: Polska i Litwa dalej nas wspierają

- Polska podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie czołgów, bardzo za to dziękuję - powiedział ukraiński prezydent. Wcześniej w środę we Lwowie polski prezydent Andrzej Duda poinformował o podjęciu decyzji o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

- Litwa przekazuje nam systemy obrony powietrznej: broń potrzebną do obrony przed irańskimi dronami, do obrony naszej infrastruktury energetycznej - mówił również Wołodymyr Zełenski. Prezydent Gitanas Nauseda ogłosił w środę przekazanie Ukrainie kolejnej partii uzbrojenia i amunicji.

- Poruszyliśmy dziś też temat naszej integracji z Unią Europejską i NATO. Musimy w tym roku osiągnąć widoczny postęp w integracji europejskiej. Polska i Litwa są gotowe, żeby nas w tym wspierać - podkreślił ukraiński przywódca.

Wspólna deklaracja prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy

Podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy podpisali wspólną deklarację, w której Litwa i Polska potwierdzają gotowość do dalszego wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy. Na konferencji prasowej w podrzeszowskiej Jasionce po powrocie ze Lwowa prezydent Andrzej Duda wyjaśniał, że deklaracja nawiązuje do wspólnej historii narodów polskiego, ukraińskiego i litewskiego.

- W tej wspólnej deklaracji jest powiedziane, że nasze trzy narody w historii stawiały czoła agresji ze Wschodu, że stawaliśmy wobec zła, które nadchodziło na nas ze Wschodu i chciało nas zmiażdżyć. Tak stawaliśmy też - nasze trzy narody - w powstaniu styczniowym. Odnieśliśmy się do tego we wspólnej deklaracji. To ma wielkie znaczenie symboliczne, Polakom nie trzeba tego tłumaczyć - mówił prezydent Andrzej Duda.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:26 Duda IAR (2).mp3 Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podpisana we Lwowie deklaracja prezydentów Trójkąta Lubelskiego nawiązuje do wspólnej historii narodów polskiego, ukraińskiego i litewskiego (IAR)

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także