more_horiz
Wiadomości

Leopardy dla Ukrainy. Prezydent Duda: jesteśmy gotowi przekazać czołgi w ramach międzynarodowej koalicji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 21:30
Prezydent Andrzej Duda po powrocie z Lwowa przekazał, że jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie, w ramach międzynarodowej koalicji, kompanię czołgów Leopard 2A4. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby cały szereg państw dał wkład w postaci czołgów, które stworzą poważną blokadę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Prezydent Duda: jesteśmy gotowi na przekazanie Ukrainie w ramach międzynarodowej koalicji kompanii czołgów Leopard 2A4
Prezydent Duda: jesteśmy gotowi na przekazanie Ukrainie w ramach międzynarodowej koalicji kompanii czołgów Leopard 2A4 Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą złożył wizytę we Lwowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas wystąpienia po powrocie do Polski prezydent powiedział, że rozmowy trzech prezydentów dotyczyły m.in. obrony Ukrainy i bezpieczeństwa "naszej części Europy".

Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób będziemy Ukrainę wspierali - bo dzisiaj Ukraina tego wsparcia ogromnie potrzebuje, jak wszyscy wiemy. (...) Codziennie na Ukrainie giną ludzie; codziennie są zabijani cywile, codziennie giną ukraińscy żołnierze w obronie swojej ojczyzny. Mówiliśmy zatem i deklarowaliśmy prezydentowi Ukrainy, w jaki sposób będziemy wspierali Ukrainę od strony politycznej, na jej drodze do Unii Europejskiej, także na jej drodze do NATO - również wobec zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie - mówił prezydent Duda.

Wsparcie Ukrainy. Polska gotowa przekazać czołgi Leopard

Podkreślił, że Polska i Litwa będą lobbować w NATO, aby "Sojusz udzielił Ukrainie specjalnych gwarancji bezpieczeństwa".

- Rozmawialiśmy także o wsparciu militarnym dla Ukrainy - infrastrukturalnym i sprzętowym - którego Polska od samego początku konfliktu Ukrainie udziela, jak zresztą i Litwa - poinformował Andrzej Duda. 

Prezydent zadeklarował, że "jesteśmy gotowi na przekazanie w ramach międzynarodowej koalicji naszego elementu, jakim będzie kompania czołgów Leopard 2 w wersji A4".

"Żelazna ściana dla rosyjskiej agresji na Ukrainę"

- Będziemy zabiegali na arenie międzynarodowej o to, żeby tę koalicję stworzył cały szereg państw, które dadzą swój wkład w postaci właśnie czołgów, aby można było stworzyć większą jednostkę czołgową. Kompania jest jednostką małą, wręcz powiedziałbym symboliczną, natomiast jeżeli takich kompanii będzie więcej, powstanie brygadowa grupa bojowa lub jeszcze większa jednostka wojskowa, która faktycznie będzie miała duże znaczenie militarne w obronie Ukrainy - to do tego właśnie chcemy doprowadzić - zadeklarował Duda.

Wyraził nadzieję, że taka formacja wyposażona w sprzęt zgodny ze standardami NATO będzie mogła stworzyć "poważną blokadę, żelazną ścianę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę".

Posłuchaj
00:25 12141932_1.mp3 Prezydent mówił podczas spotkania z dziennikarzami na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce, że czołgów musi być więcej (IAR)

Wizyta prezydenta na Ukrainie. "Symboliczne elementy"

Prezydent Duda powiedział też, że wizyta we Lwowie miała także elementy symboliczne. Jednym z nich - jak wskazał - było podpisanie przez trzech prezydentów wspólnej deklaracji.

- W tej wspólnej deklaracji jest powiedziane, że nasze trzy narody w historii stawiały czoła agresji ze wschodu, że stawaliśmy wobec zła, które nadchodziło do nas ze wschodu i chciało nas zmiażdżyć. Tak nasze trzy narody stawały w powstaniu styczniowym - powiedział prezydent.

Jak dodał, drugim symbolicznym elementem była wizyta prezydentów Polski i Ukrainy na Cmentarzu Orląt we Lwowie.

- Na tym cmentarzu pogrzebani są obrońcy Rzeczypospolitej, obrońcy Lwowa przed sowiecką agresją, Orlęta Lwowskie. Tam razem oddaliśmy hołd poległym polskim żołnierzom, oddaliśmy także hołd żołnierzom ukraińskim, którzy zginęli w obronie Ukrainy od 2014 roku i tym którzy także i wcześniej, ramię w ramię z polskimi żołnierzami, bronili Rzeczpospolitej - wspomniał prezydent.

- Wiemy, jak często trudne są relacje pomiędzy naszymi narodami, to wszystko, co dzieje się w ostatnim czasie, to wielkie serce, które Polacy dali i dają, oferując wsparcie naszym ukraińskim sąsiadom, (...) jest wzmocnione jeszcze takimi gestami przyjaźni, odwołania do wspólnej tradycji i wspólnych elementów historii - elementów braterstwa i wzajemnego zrozumienia - dodał prezydent Duda. 

Czytaj także:

Zobacz: Adam Bielan, europoseł i prezes Partii Republikańskiej, w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/IAR

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także