more_horiz
Wiadomości

Najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat. Zginęło kilkadziesiąt osób

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 16:39
Liczba ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego, który w niedzielę rozbił się w Nepalu koło miasta Pokhara wzrosła do 68 - podała nepalska agencja lotnictwa. Wśród 72 osób na pokładzie byli cudzoziemcy - podał rzecznik nepalskiej armii Krishna Bhandari. To największa katastrofa lotnicza w Nepalu od 30 lat - podaje agencja AP.
W miejscu katastrofy lotniczej w Nepalu trwa akcja ratunkowa
W miejscu katastrofy lotniczej w Nepalu trwa akcja ratunkowaFoto: PAP/EPA/BIJAYA NEUPANE

Samolot linii Yeti Airlines rozbił się w centralnym Nepalu. Zdjęcia i filmy zamieszczone na portalach społecznościowych pokazują pióropusze dymu unoszące się nad miejscem katastrofy. Samolot ostatni raz nawiązał łączność z wieżą kontrolną przed godziną 11 czasu miejscowego.

Na pokładzie byli również cudzoziemcy: pięciu Hindusów, czterech Rosjan, dwóch Koreańczyków, Francuz, Irlandczyk, Australijczyk, Argentyńczyk. Na miejsce zdarzenia od razu udały się służby ratunkowe, w tym dwa śmigłowce.

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Nie jest znana przyczyna

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tragedii. Rząd nepalski nakazał wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Maszyna rozpadła się na kawałki, wrak zapalił się i część ciał wydobytych przez ratowników jest całkowicie zwęglona. W akcji ratowniczej bierze udział policja, straż pożarna i wojsko.

Rzecznik Yeti Airlines Sudarshan Bartaula poinformował, że na pokładzie maszyny było 68 pasażerów i cztery osoby załogi. - Nie wiemy w tej chwili, czy ktoś przeżył - dodał.

Według świadka, którego cytuje Associated Press, do wypadku doszło, gdy samolot nepalskich linii Yeti Airlines zaczął podchodzić do lądowania.

Trwa akcja ratunkowa

Dwusilnikowy samolot ATR 72 był w drodze do stolicy kraju, Katmandu. Trwa akacja ratunkowa.

AFP początkowo podawało, "cytując przedstawiciela lokalnych władz", że kilka osób przeżyło, mimo że maszyna rozpadła się na kawałki i wrak się zapalił. Informacje te nie zostały dotąd potwierdzone.

W maju 2022 roku samolot lokalnych nepalskich linii Tara Air rozbił się w górach na północy Nepalu. Na pokładzie znajdowało się 16 Nepalczyków, dwóch Niemców i czterech obywateli Indii. Nikt nie przeżył katastrofy.

Nepalski rząd zlecił, aby samoloty każdej krajowej linii lotniczej przechodziły rygorystyczne kontrole przed lotem. Jutro w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa po katastrofie.

Czytaj także:

PAP/IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także