more_horiz
Wiadomości

Spotkanie szefa BBN i brytyjskiego sekretarza obrony. Chodzi o przekazanie czołgów Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 22:40
Polska i Wielka Brytania będą nakłaniać sojuszników do utworzenia koalicji w kwestii przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Szef BBN rozmawiał w tej sprawie z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace'm.
Spotkanie szefa BBN i brytyjskiego sekretarza obrony
Spotkanie szefa BBN i brytyjskiego sekretarza obronyFoto: Twitter/JacekSiewiera

O efektach spotkania poinformował na Twitterze. Rozmowy określił "doskonałymi". Dodał, że omówiono inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i brytyjskiego rządu dotyczące przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów.

Apele do innych krajów

Ben Wallace zaapelował wcześniej do Niemiec, by "wysłała Ukrainie Leopardy". -Według doniesień Polska jest bardzo chętna, by dostarczyć Ukrainie Leopardy. Podobnie - Finlandia. Wszystko zależy teraz od decyzji rządu niemieckiego - stwierdził w parlamencie Ben Wallace. - Apelowałbym do moich niemieckich kolegów, by to zrobić - dodał sekretarz obrony. Odniósł się też do dyskusji, czy Leopardy można traktować jako "broń ofensywną", której wysłanie mogłoby być w Rosji postrzegane jako zaostrzenie konfliktu przez Zachód.

- Jeśli używa się ich do obrony swego kraju, jestem przekonany, że to broń defensywną - stwierdził Ben Wallace. Podkreślił, że decyzje o dostawach podejmowane są zbiorowo, przez koalicję zachodnich sojuszników. -Niemcy nie są sami, a konferencja w Ramstein​ to pokaże - dodał polityk.
W piątek w niemieckiej bazie NATO Ramstein odbędzie spotkanie grupy wspierającej Ukrainę. Wielu obserwatorów spodziewa się, że wtedy ogłoszone zostaną formalne decyzje dotyczące dostaw - nie tylko ze Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj także:

Londyn ogłosił już wysłanie naszym sąsiadom czołgów Challenger 2. Ben Wallace pochwalił też Paryż za zamiar przekazania Ukrainie lekkich czołgów. Ogłosił to na początku roku prezydent Emmanuel Macron.

Ben Wallace ogłosił w Izbie Gmin kolejne dostawy dla Ukrainy. Obok potwierdzonych już wcześniej Challengerów i armatohaubic, Ukraińcy dostaną też kolejne pojazdy opancerzone, w tym tzw. "Buldogi" oraz rakiety i systemy do wyszukiwania i rozbrajania min.

Ukraina stawia opór rosyjskiej agresji od 24 lutego.

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także