Forum w Davos. Prezydent: dominują pytania o to, kiedy zakończy się wojna i jak pomóc Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jak przekazał, jednym z głównych tematów wydarzenia jest wojna na Ukrainie. Dodał, że w tym kontekście pojawiają się głównie pytania, co możemy zrobić, żeby Ukraina wygrała i kiedy zakończy się ta wojna.

2023-01-17, 16:00

Forum w Davos. Prezydent: dominują pytania o to, kiedy zakończy się wojna i jak pomóc Ukrainie
Prezydent Duda o forum w Davos. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos są zgodni co do tego, że trzeba wspierać Ukrainę. W Domu Polskim w Davos Andrzej Duda był pytany przez dziennikarzy o to, jak zmieniło się podejście opinii międzynarodowej do wojny od czasu ostatniego Forum.

Prezydent podkreślał, że ta zmiana jest znacząca.

- W maju cały czas było pytanie, co się dzieje i jak to dalej będzie wyglądało. Teraz już jest konkretne pytanie o to, co zrobić, żeby Ukraina wygrała i kiedy ta wojna się zakończy. Widać, że sytuacja ewoluuje - zaznaczył prezydent.

"Rosji nie udała się inwazja". Wsparcie Ukrainy wciąż potrzebne

Jak dodał Andrzej Duda, dziś nie ma pytań o to, czy wspierać Ukrainę, tylko jak dużego wsparcia państwo to potrzebuje.

REKLAMA

W jego ocenie Rosji nie udała się inwazja na Ukrainę, atak jest powstrzymywany. - Dzisiaj Rosja chyba bardziej się zastanawia nad tym, jak wyjść z tego wszystkiego z twarzą. Otóż nie wolno Rosji pozwolić wyjść z tego z twarzą. Rosja nie może z tej wojny wyjść z twarzą, czyli wyjść z tego w poczuciu, że uzyskała coś, że uzyskała jakiś sukces (...). Żeby to było bezpieczne dla świata, Rosja musi jednak ponieść w tej wojnie porażkę - podkreślił Duda.

Jak mówił, "to tutaj bardzo mocno jest przez nas podkreślane". - Nie ma dyskusji o wyjściu przez Rosję z twarzą, bo z twarzą, to oznacza dla nich zwycięstwo. Oni nie mogą tej wojny wygrać, bo zaraz zaczną następną - wyjaśnił prezydent.

Posłuchaj

Andrzej Duda w Davos: Rosja musi przegrać tę wojnę, nie może z niej wyjść z twarzą (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

- Wszyscy mamy to samo dążenie, chcemy, by wojna, którą Rosja rozpętała na Ukrainie, zakończyła się jak najszybciej zwycięstwem Ukrainy i do tego wszyscy staramy się dążyć, także zachęcając wspólnotę międzynarodową naszych sojuszników w ramach NATO do tego, by wspierać Ukrainę ze wszystkich sił - zaznaczył prezydent.

Posłuchaj

Prezydent: w Davos dziś nikt nie ma wątpliwości, że trzeba wspierać Ukrainę (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Łotwy w Davos

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Davos z przywódcami Litwy i Łotwy - Gitanasem Nausedą i Egilsem Levitsem. Jak relacjonował, rozmawiał o kwestiach związanych z polityką energetyczną, bezpieczeństwem energetycznym, "o naszych wspólnych działaniach, także w tym zakresie, o inwestycjach, które są w trakcie realizacji".

REKLAMA

Prezydent przypomniał również, że we wtorek rano wziął udział w dyskusji panelowej, jednej z pierwszych - jak mówił - w ramach tegorocznego forum w Davos. Podkreślił, że poświęcona była bezpieczeństwu europejskiemu. - Oczywiście dziś patrzymy na nie przede wszystkim przez pryzmat tego, co dzieje się na Ukrainie, rosyjskiej napaści na Ukrainę. To zdominowało tę kwestię - powiedział.

- Zresztą, biorąc pod uwagę, kto brał udział w tej konferencji, można powiedzieć, że nasza część Europy była w absolutnej przewadze - zauważył.

Czytaj także:

W porannej debacie pt. "In defence of Europe" udział - oprócz polskiego prezydenta - wzięli również przywódcy Litwy Gitanas Nauseda i Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska oraz hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares.

REKLAMA

Prezydent powiedział też, że odbył również szereg kuluarowych spotkań o charakterze ekonomicznym. - Jak wszyscy wiemy, jest to jednak forum ekonomiczne, ale te tematy mieszają się ze sobą. Taka jest też rola polityków, by się poruszać i w kwestiach bezpieczeństwa, i w kwestiach ekonomicznych, które czasem - gdy mówimy o bezpieczeństwie choćby energetycznym - bardzo ściśle się ze sobą wiążą - zaznaczył.

Zobacz: Adam Bielan, europoseł i prezes Republikanów, w Polskim Radiu 24

IAR/PAP

ASP

kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej