more_horiz
Wiadomości

"Kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego". Szef NATO w Ramstein

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 14:40
- Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie. Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - mówił w bazie wojskowej w Ramstein szef NATO Jens Stoltenberg.
Kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego. Szef NATO w Ramstein
"Kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego". Szef NATO w RamsteinFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że zmobilizowanie jeszcze większego wsparcia dla Ukrainy jest niezwykle ważne wobec szykowania przez Rosję nowej ofensywy na Ukrainie.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Celem Rosji jest zwycięstwo na polu bitwy - stwierdził Stoltenberg. Jednak, aby uczynić możliwym zakończenie wojny na stole negocjacyjnym, musimy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe w walce z Rosją - dodał szef NATO.

Szef NATO mówił o tym podczas konferencji prasowej w sprawie pomocy dla Ukrainy w Ramstein, gdzie trwa spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obronności Ukrainy z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, wśród nich szefa MON-u i wicepremiera Mariusza Błaszczaka.

Szef NATO o pomocy militarnej

Szef NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że dzisiejsze deklaracje wsparcia wpisały się w plan zintensyfikowania wysiłków na rzecz przekazywania pomocy militarnej dla Ukrainy.

- Chodzi o niemieckie wozy bojowe Marder, Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, a Polska i Francja również zadeklarowały wysłanie czołgów - sprecyzował Stoltenberg. - Jest to znaczące wsparcie dla Ukrainy - dodał.

- Widzimy jedność sojuszników NATO w sprawie wysłania cięższego, zmechanizowanego sprzętu; to na ten temat toczą się konsultacje. Zapewnienie, że broń trafi na Ukrainę, to sprawa najwyższej pilności - wskazał Stoltenberg.

Odpowiadając na pytanie o ewentualne powiązanie decyzji o wysłaniu na Ukrainę przez Niemcy czołgów Leopard z wysłaniem przez USA czołgów Abrams, Stoltenberg powiedział, że "takie spotkania, jak to tutaj, są ważne, bo pozwalają koordynować wysyłane Ukrainie wsparcie". - Ważnym komunikatem jest to, że sojusznicy wzmacniają dostawy, tworzą nowy wielki pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - oświadczył sekretarz generalny NATO.

Jens Stoltenberg wyróżnił w tym zakresie spośród wszystkich sojuszników Niemcy. Jak określił, jest to kraj, który zapewnia największe wsparcie Ukrainie za pomocą systemów artyleryjskich. - Dzisiaj odnotowaliśmy deklaracje wielu ważnych krajów w duchu zwiększenia dostaw sprzętu ciężkiego, bardziej zaawansowanego - podkreślił Jens Stoltenberg. Dodał, że Niemcy prowadzą, ponieważ w Ramstein zadeklarowali bardzo duży pakiet wzmocnienia Ukrainy w postaci sprzętu pancernego - "od transporterów opancerzonych, poprzez wozy piechoty aż po czołgi".

- Musimy zapewnić, że Ukraina wygra ten konflikt jako kraj niepodległy - podkreślił szef NATO.- Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - oświadczył w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Ramstein w Niemczech.

***

PAP/IAR/in./

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także