more_horiz
Wiadomości

Referendum ws. zmian w słowackiej konstytucji. Nieoficjalnie: głosowanie będzie nieważne

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 06:20
Przeprowadzone w sobotę na Słowacji referendum o zmianie konstytucji, która miała umożliwić rozwiązywanie parlamentu i przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych będzie nieważne. Uczestniczyło w nim mniej niż 30 proc. uprawnionych, wynika z danych Urzędu Statystycznego.
Według nieoficjalnych wyników referendum o zmianie konstytucji jest nieważne
Według nieoficjalnych wyników referendum o zmianie konstytucji jest nieważneFoto: David W Cerny / Reuters / Forum

Urząd Statystyczny po przeliczeniu głosów z ponad 98 procent lokali wyborczych podał, że frekwencja wyniosła 27,3 proc. Aby głosowanie było ważne, wymagany jest udział w nim ponad 50 proc. uprawnionych do głosowania.

Większość "za"

Podano także, że większość oddanych głosów opowiadała się za zmianą konstytucji, tak aby o przedterminowych wyborach obywatele mogli decydować w głosowaniu powszechnym lub robiliby to posłowie zwykłą, a nie konstytucyjną większością głosów.

Referendum zaproponowały partie opozycyjne. Nie wzięła w nim udziału prezydent Zuzana Czaputova, która uznała, że w ten sposób zdystansuje się od inicjatywy, która jej zdaniem, w większym stopniu dzieli społeczeństwo, niż szuka dróg wyjścia z kryzysu politycznego.

Referendum nie towarzyszyła wyraźna kampania na rzecz uczestnictwa w nim i mała frekwencja nie jest zaskoczeniem, zwracają uwagę komentatorzy.

***

Wobec fiaska referendum na znaczeniu zyskuje próba politycznego rozwiązania impasu wywołanego przez podanie się w grudniu 2022 r. do dymisji mniejszościowego gabinetu Eduarda Hegera. Wobec braku możliwości stworzenia nowego gabinetu rozpoczął on w parlamencie negocjacje w sprawie znalezienia konstytucyjnej większości dla wniosku o zarządzenie przedterminowych wyborów.

Czytaj także:

PAP/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także