more_horiz
Wiadomości

Ukraina przygotowuje się do odparcia ofensywy. Jest nowy apel o dostawy czołgów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 08:32
Ukraińscy żołnierze odparli ataki Rosjan na ośmiu odcinkach frontu w Donbasie. Ukraińcy czekają na zachodnią broń pancerną, gdyż mają informacje o ofensywie przygotowywanej przez siły Kremla.
Wojska ukraińskie w rejonie Doniecka
Wojska ukraińskie w rejonie DonieckaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Rosjanie szturmują kierunki bachmucki i awdijiwski. Ukraińska armia także atakuje - m.in. w kierunku Swatowego i Kreminnej w obwodzie ługańskim.

- Rosja powoli, ale konsekwentnie, przygotowuje się do szeroko zakrojonego kontruderzenia - gromadzi głównie żołnierzy - podkreśla analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Zaznacza, że średnio Rosjanie przerzucają każdego dnia kolejne 2-2,5 tysiąca żołnierzy i na terenie Ukrainy, włączając Krym, jest już ich około 300 tysięcy. Wciąż jednak nie mogą sformować pełnowartościowego ugrupowania uderzeniowego. Dzieje się tak, bo - zdaniem eksperta - Rosja ma problemy z przywróceniem do stanu gotowości bojowej swojego sprzętu, w tym czołgów.


Posłuchaj
00:56 Ukraina czeka na czołgi, trwają walki w Donbasie.mp3 Ukraina czeka na czołgi, trwają walki w Donbasie - relacja Pawła Buszko (IAR)

 

Według szacunków ukraińskiego dowództwa Kijów potrzebuje na froncie co najmniej trzystu nowych czołgów. - Nie chodzi o pięć, dziesięć czy piętnaście czołgów. Potrzeba ich więcej. Sojusznicy mają wymaganą liczbę czołgów. Z przyjemnością podziękujemy za każdą ważniejszą decyzję - apelował wieczorem Wołodymyr Zełenski.

Czytaj również:

pg,iar

kor

Zobacz także

Zobacz także