more_horiz
Wiadomości

"To nie Katargate, a Russiagate". Dominik Tarczyński o korupcji w PE

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 15:02
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej przedstawił szczegóły dotychczasowych ustaleń śledztwa w sprawie kupowania wpływów przez Katar, a także Maroko. O korupcyjnym skandalu w PE mówił, że "to nie Katargate, a Russiagate". 
Dominik Tarczyński (PiS) o korupcji w Europarlamencie: to nie Katargate, a Russiagate
Dominik Tarczyński (PiS) o korupcji w Europarlamencie: to nie Katargate, a RussiagateFoto: PAP/ Paweł Supernak

Dominik Tarczyński argumentował, że w wywieranie nacisków na eurodeputowanych nie mogła być niezaangażowana także Rosja.

- 300 mln dolarów, które zostały przekazane z Rosji na lobbing w 20 krajach, głównie poszło do Unii Europejskiej. Nie jest przypadkiem, że córka Putina wydawała swoje wielodniowe wesele w Maroku. Dlatego też nie jest przypadkiem, że na samej górze nie ma Evy Kaili, wiceprzewodniczącej PE, ale jest Yassine Mansouri, szef wywiadu marokańskiego, który organizował całą siatkę korupcyjną - mówił Dominik Tarczyński.

Zdaniem europosła PiS w obliczu obecnego skandalu należy mówić nie tylko o aferze korupcyjnej, ale też o aferze szpiegowskiej. Dominik Tarczyński wskazywał także na rolę podejrzewanego w sprawie ambasadora Maroka w Polsce Abderrahima Atmouna, z którym spotykał się m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Ataki na Polski rząd w PE. "Nie wierzę, żeby atakujący nie brali za to pieniędzy"

Polityk podkreślał również, że Polska była ofiarą działalności podejrzanych europosłów.

- Ci ludzie, jak na przykład Tarabella i jego organizacja Fight Impunity, pisali o polskim rządzie, że w Polsce rządzą biali suprematyści, fanatyczni katolicy i to było cytowane w Parlamencie Europejskim. Jeżeli tak pisano i mówiono o polskim rządzie, jeżeli wiemy o tym, że przyjmowali łapówki, bo już Panzeri jako świadek się do tego przyznał, to nie wierzę w to, aby nie brali pieniędzy za to, że atakowali Polskę - zaznaczył Dominik Tarczyński.

W sumie w ramach belgijskiego śledztwa mają być sprawdzane powiązania z aferą około 60 europosłów.

Posłuchaj
00:30 12165437_2.mp3 Dominik Tarczyński (PiS) o korupcji w Europarlamencie: to nie Katargate, a Russiagate (IAR) 

Tarczyński powiedział też, że struktura korupcyjna w Parlamencie Europejskim przypominała strukturę mafijnąW trakcie posiedzenia Komisji do Spraw Unii Europejskiej przypomniał, że belgijska prokuratura, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie, zastosowała przepisy przygotowane do zwalczania mafii.

Posłuchaj
00:24 12165450_2.mp3 Dominik Tarczyński: struktura korupcyjna w PE przypominała strukturę mafijną (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/Karol Darmoros

asp/kor


Zobacz także

Zobacz także