more_horiz
Wiadomości

Polska naciska na UE. Chodzi o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 05:00
Polska naciska na przyspieszenie prac w Unii Europejskiej nad wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów - tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia.
Polska naciska na przyspieszenie prac nad wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów
Polska naciska na przyspieszenie prac nad wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywówFoto: Shutterstock/symbiot

Dyplomaci z kilku unijnych krajów powiedzieli Beacie Płomeckiej, że Polska zbiera podpisy pod listem do szefów europejskich instytucji. Pomysł wykorzystania zamrożonych aktywów do odbudowy Ukrainy zgłosił w marcu premier Mateusz Morawiecki.

Sprawa trafi na unijny szczyt?

Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach sankcji, zamroziła 300 miliardów euro rezerw walutowych Banku Centralnego Rosji, a także około dwudziestu miliardów euro aktywów rosyjskich oligarchów.

Pod koniec listopada Komisja Europejska zaproponowała stworzenie funduszu, który zarządzałby zamrożonymi rezerwami Banku Centralnego, a generowane zyski trafiłyby na Ukrainę. Jednak część krajów zgłosiła wątpliwości.

Posłuchaj
00:52 12166855_1.mp3 Polska naciska na przyspieszenie prac nad wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

- Argumentowano, że jest to za bardzo skomplikowane prawnie - mówią rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia. Polska ponawia jednak presję i chce, by prace przyspieszyły.

Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że postuluje nie tylko wykorzystanie zamrożonych rezerw rosyjskiego Banku Centralnego, ale także zamrożonych majątków rosyjskich oligarchów. Nie jest wykluczone, że ta sprawa trafi na unijny szczyt, który odbędzie się w Brukseli za dwa tygodnie.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w PR24

jp/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także