more_horiz
Wiadomości

Jest projekt sankcji UE wobec Białorusi. Informacje Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 22:33
Jest projekt unijnych sankcji wobec Białorusi za jej współudział w wojnie rozpętanej przez Rosję na Ukrainie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument, który przygotowała Komisja Europejska i który dziś został rozesłany do krajów członkowskich.
Jest projekt sankcji UE wobec Białorusi. Informacje Polskiego Radia
Jest projekt sankcji UE wobec Białorusi. Informacje Polskiego RadiaFoto: shutterstock.com/symbiot

Jutro pierwsza dyskusja na ten temat w gronie ambasadorów unijnych państw.

W ramach sankcji embargiem obłożone są różne typy broni. Ponadto rozszerzony zostaje zakaz eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania, które - jak napisano - mogłyby się przyczynić do wzmocnienia potencjału przemysłowego kraju.

W sektorze energetycznym sankcje są dostosowane do tych, które wcześniej Unia nałożyła na Rosję, czyli obejmują węgiel, ropę, złoto, a także kolejne wyroby stalowe.

Projekt sankcji UE wobec Białorusi. Co zawierają restrykcje?

Jest propozycja zakazu świadczenia unijnych usług na Białorusi między innymi dot. doradztwa informatycznego i prawnego. Są również kolejne restrykcje w sektorze lotniczym i dalsze ograniczenia w handlu towarami luksusowymi. Sankcje mają objąć także meble. Nie ma natomiast w dokumencie postulowanego przez wiele krajów kauczuku.

Oprócz sankcji gospodarczych jest też czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że wśród sędziów i prokuratorów są ci z pokazowego procesu Andrzeja Poczobuta.

Posłuchaj
00:48 12168672_1.mp3 Jest projekt sankcji UE wobec Białorusi - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:


IAR/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także