more_horiz
Wiadomości

Atak terrorystyczny w Jerozolimie. Biden zaoferował Netanjahu "odpowiednie środki wsparcia"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 04:35
Prezydent USA Joe Biden, który rozmawiał w nocy z piątku na sobotę telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zaoferował "odpowiednie środki wsparcia" po ataku na synagogę w Jerozolimie, w rezultacie którego zginęło 7 osób, a 10 zostało rannych.
Biden zaoferował Netanjahu wsparcie w związku z atakiem w Jerozolimie.
Biden zaoferował Netanjahu wsparcie w związku z atakiem w Jerozolimie.Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Jak poinformował w opublikowanym komunikacie Biały Dom prezydent USA określił atak jako "wymierzony w cywilizowany świat" i podkreślił "pełne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Izraela". Oświadczenie potępiające atak ogłosił również sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wkrótce udaje się na Bliski Wschód.

Atak w Jerozolimie

Ataku na modlących się ludzi przed synagogą w północnej części Jerozolimy dokonał w piątek wieczorem uzbrojony mężczyzna, który zabił siedem osób. Dziesięć osób zostało rannych. Napastnik został zastrzelony przez wezwaną policję, gdy usiłował uciec pieszo z miejsca zbrodni.

Według wstępnych ustaleń atak był zamachem terrorystycznym. Policja poszukuje ewentualnych wspólników zamachowca, który podjechał samochodem około godz. 20.15 przed budynek synagogi i otworzył ogień do ludzi, którzy brali udział w szabasowych modlitwach w Dniu Pamięci o Holokauście.

Atak nastąpił dzień po operacji izraelskiej armii w Dżaninie, mieście na Zachodnim Brzegu Jordanu, w rezultacie której dziewięciu Palestyńczyków poniosło śmierć.

Czytaj także:

Atak w Jerozolimie potępił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji złożył też kondolencje rodzinom ofiar. "Zdecydowanie potępiam ten barbarzyński akt terroru i łączę się w bólu z rodzinami ofiar. Niech łaskawy Bóg złagodzi ich cierpienie" - napisał minister Rau na Twitterze.

IAR/PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także