more_horiz
Wiadomości

"Polski obóz Auschwitz" w belgijskiej gazecie. Po interwencji ambasady RP sformułowanie usunięto

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 12:45
Po interwencji polskiej ambasady w Belgii flamandzka gazeta "Het Laatste Nieuws" usunęła fałszywe i nieakceptowalne sformułowanie "polski obóz Auschwitz". Poinformował o tym ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Po interwencji ambasady Polski gazeta HLN usunęła fałszywe sformułowanie polski obóz Auschwitz
Po interwencji ambasady Polski gazeta HLN usunęła fałszywe sformułowanie "polski obóz Auschwitz"Foto: gov.pl

- Dziękuję Polakom w Belgii, polskim dziennikarzom i działaczom polonijnym za poparcie naszej interwencji w mediach społecznościowych - powiedział ambasador brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

Ambasada w Belgii w czwartek wysłała protest do flamandzkiej gazety "Het Laatste Nieuws" z obszerną argumentacją, dlaczego takie sformułowanie jest absolutnie nieakceptowalne. A ponieważ nie otrzymała następnego dnia odpowiedzi, zdecydowała się w piątek opublikować wpis na Twitterze.

Interwencja polskiej ambasady

"Skandaliczne. Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem koncentracyjnym. W okupowanej Polsce były tylko obozy niemieckie. Nazistowskie Niemcy zbudowały i utrzymywały funkcjonowanie obozów koncentracyjnych. Proszę poprawić niewłaściwe sformułowanie" - brzmiał wpis na Twitterze.

Ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski powiedział w piątek brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że to ignorancja i nieświadomość, co pokazuje, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, by wiedzę o II wojnie światowej, o Holokauście, o sprawcach upowszechniać na świecie w tym także w Belgii.

Gazeta "Het Laaste Nieuws" to popularny dziennik w Belgii wydawany w języku niderlandzkojęzycznym.

Czytaj także:

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także