more_horiz
Wiadomości

Fala ataków na kościoły w Paryżu. W ciągu tygodnia próbowano podpalić trzy świątynie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 20:33
W stolicy Francji próbowano w mijającym tygodniu podpalić trzy świątynie. Ostatni kościół uszkodzono w nocy z poniedziałku na wtorek. Spalono wschodnią część kościoła św. Wawrzyńca. Sprawcą podpalenia był 47-latek, który został zatrzymany przez patrol policji.
W Paryżu podpalono trzy kościoły w ciągu tygodnia
W Paryżu podpalono trzy kościoły w ciągu tygodniaFoto: Drop of Light/shutterstock

Wcześniej dwukrotnie próbowano podpalić drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej. 17 i 22 stycznia oblano je łatwopalną substancją. Na szczęście nie doszło do poważniejszych szkód. 

18 stycznia przy użyciu kawałków drewna sprawcy rozpalili ogień przed głównym wejściem do kościoła św. Marcina. Ogień strawił drzwi i dostał się do środka. Na szczęście szybka interwencja strażaków zapobiegła tragedii.

Ataki w Hiszpanii

Do ataków na kościoły dochodzi nie tylko we Francji. W środę w Hiszpanii w miejscowości Algeciras doszło ataków w dwóch świątyniach. Około godziny 19.30 napastnik wtargnął do kościoła św. Izydora, w którym trwała msza. Napastnik ruszył w stronę ołtarza, krzycząc "Allah jest wielki". Niszczył obrazy i inne przedmioty sakralne. Ranił w szyje 74-letniego salezjanina. Kapłan przeżył tylko dzięki szybkiej pomocy. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Napastnik ruszył potem do kolejnej świątyni. Tam także niszczył różne obiekty. Starał się go powstrzymać zakrystianin, ale napastnik zadał mu dwa ciosy maczetą. Kiedy mężczyzna wybiegł przed kościół w poszukiwaniu pomocy, napastnik zadał mu trzeci - śmiertelny cios.

Napastnikiem okazał się 25-letni Marokańczyk. Prawdopodobnie chciał udać się do kolejnego kościoła, ale zdołała powstrzymać go policja. Łącznie w atakach oprócz jednej ofiary śmiertelnej, ranne zostały 4 osoby.

Czytaj także:

dz/vaticannews, ekai

Zobacz także

Zobacz także